Deutsche Welle: Shqipëria, mes një boom-i dhe stabiliteti turistik

Deutsche Welle: Shqipëria, mes një boom-i dhe stabiliteti turistik

Tre ishujt Ksamil

Për ata që fluturojnë nga qendrat gjermane dhe austriake, pamja e parë e Shqipërisë është zakonisht mali i Dajtit që lulëzon mbi Tiranë. Hija që hedh në të gjithë kryeqytetin përputhet në mënyrë të përkryer me misterin që përfshin vendin në shumicën e mendjeve, shkruan faqja e internetit amp.dw.com. Pas marrjes së pushtetit gjatë Luftës së Dytë Botërore, Enver Hoxha, sundimi autoritar i të cilit në Shqipëri zgjati nga viti 1944 deri në vdekjen e tij në 1985, mbylli vendin për katër dekada, duke i nxjerrë jashtë ligjit udhëtimet dhe fenë.

Mbi 500,000 bunkerë betoni dolën nga paranoja e tij në plazhet, malet dhe fushat e vendit, shumë prej të cilëve kanë mbetur edhe sot e kësaj dite. Ky izolim i gjatë dhe i përhumbur, i lidhur me luftërat e egra që ndoqën Ballkanin Perëndimor në vitet 1990, ka ndihmuar që Shqipëria të kthehet në vendin më pak të njohur dhe më enigmatik të Evropës. Kjo do të thotë se për të pa iniciuarit, imazhet që vijnë në mendje burojnë nga e kaluara e zymtë komuniste. Por ndërsa korrupsioni dhe kriminaliteti mund të gjenden, si në të gjitha vendet evropiane, Shqipëria është ende një nga cepat e fundit të paprishur të Evropës.

Malet e Nemuna në veri ofrojnë një nga shkretëtirat e fundit të kontinentit për alpinistët. Plazhet me rërë të artë zbresin nga brigjet e Adriatikut dhe Jonit deri në qytetin e Sarandës, i cili ndodhet pikërisht përtej ishullit grek të Korfuzit. Nëpër këtë rajon jugor kalon Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, që së shpejti do të mbrohet brenda një parku kombëtar.

Shqipëria tani po i bën thirrje vizitorëve të zbulojnë jo vetëm këto peizazhe mahnitëse, por edhe kuzhinën hibride mesdhetare-ballkanike të vendit — me specialitete të tilla si ”tave kosi” ose ”fergese”, të cilat mund të trajtohen nga mbi 250 pritës ekoturizmi, një sektor që qeveria është e prirur të promovojë. Një bollëk rrënojash dhe sitesh arkeologjike greke, romake dhe osmane gjithashtu e vënë vendin, si Parku Kombëtar i Butrintit i listuar në UNESCO, qyteti i Beratit të epokës osmane ose qyteti antik i Apolonisë.

Bonusi për vizitorët,është se të gjitha këto thesare mund të shijohen pa u munduar mes turmave”, thekson Gazi Haxhia, CEO i agjencisë së udhëtimeve Landways, i cili ka nxitur me entuziazëm potencialin turistik të vendit të tij për më shumë se dy dekada.

“Shqipëria është ende relativisht e panjohur. Ne nuk jemi pushtuar nga turizmi masiv, kështu që vizitorët mund të shijojnë ende bukurinë e pacenuar natyrore, kulturën unike dhe përvojat autentike”, shton ai.

Mirëseardhje e ngrohtë

Megjithatë, disa kanë filluar të pyesin veten për sa kohë do të qëndrojë kështu, pasi numri i turistëve fillon të rritet. Pandemia i ka dhënë Shqipërisë një avantazh. Yjet e turizmit aty pranë janë goditur rëndë nga COVID. Kroacia, bregdeti vezullues i Adriatikut, i së cilës tenton të dominojë flukset turistike në këtë cep juglindor të Evropës, pa që numri i vizitorëve të bjerë me 68% në vitin 2020 pasi kufizimet penguan udhëtimin. Mali i Zi rezultoi edhe më keq, pasi flukset turistike u ulën me 83%. Kufizimet më të buta bënë që Shqipëria të reduktonte tërheqjen në 59% dhe numrat u rikuperuan shpejt. Vitin e kaluar arriti shifra rekord prej 7.5 milionë.

“Rimëkëmbja ishte më e shpejtë dhe më e fortë se sa pritej. Megjithëse zhvillimet në lidhje me kufizimet e COVID në Azi, lufta e Rusisë në Ukrainë dhe rënia ekonomike në Evropë e bëjnë të vështirë matjen, thotë ai dhe shpreson për një tjetër rekord në 2023”, thekson Haxhia.

”Përveç thesareve natyrore dhe historike të vendit, mikpritja e shqiptarëve dhe dëshira e tyre për të ndarë kulturën dhe traditat e tyre janë pasuri kryesore”, thotë ai.

Toleranca dhe mikpritja janë baza e një tradite të quajtur “Besa”. Një nga mburrjet më krenare të Shqipërisë është se vendi – i cili është me shumicë myslimane – ishte i vetmi në Evropë që kishte një popullsi më të madhe hebreje në 1945 sesa në 1939. Haxhia thekson se klientët e saj, të cilët vijnë kryesisht nga shtetet evropiane si Gjermania, Britania e Madhe dhe Italia, vlerësojnë gjithashtu koston e ulët të një udhëtimi në Shqipëri. Gjithnjë e më shumë, shton ai, udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe Azia kanë filluar të zbulojnë vendin e vogël që ndodhet pikërisht përtej detit Jon nga thembra e çizmes së Italisë.

“Kampion i Turizmit”

Potenciali i turizmit është aq i rëndësishëm sa kryeministri Edi Rama ëndërron ta bëjë vendin “kampion turizmi” të rajonit deri në fund të dekadës. Një nga vendet më të varfra në Evropë, ekonomia në zhvillim e Shqipërisë varet shumë nga bujqësia dhe minierat. Por turizmi shihet si një shtytës kryesor i zhvillimit ekonomik modern. Para pandemisë, afërsisht 2.3 miliardë dollarë që industria sillte çdo vit përbënin gati 16% të PBB-së. Rama shpreson se një shtysë e madhe e qeverisë do të ndihmojë në dyfishimin e kësaj pjese.

Progresi është i dukshëm. Grumbujt e mbeturinave që kanë shkatërruar qytetet dhe anët e rrugëve në dekadat e fundit janë pastruar. Infrastruktura e transportit është zgjeruar dhe përmirësuar. Të inkurajuar nga uljet e taksave, hotelet dhe resortet janë në rritje.

“Por ka ende shumë për të bërë. Cilësia e shërbimeve dhe infrastrukturës mbetet një sfidë, veçanërisht në zonat rurale”, tregon Haxhia.

Në të vërtetë, ndërkohë që infrastruktura e transportit të Shqipërisë ka pësuar përmirësime të konsiderueshme gjatë dy dekadave të fundit, mbeten boshllëqe thelbësore. Ndërsa një aeroport i dytë ndërkombëtar u hap në vitin 2021 në qytetin verior të Kukësit, me fluturime sezonale që e lidhin atë me Gjermaninë, Austrinë dhe Turqinë, për të arritur në Rivierën Shqiptare në jug kërkon një udhëtim pesë orë me makinë nga Tirana ose një fluturim për në Korfuz dhe më pas traget.

Një aeroport i tretë, në ndërtim e sipër pranë qytetit të Vlorës, duhet të ndihmojë.

“Turistët kanë pasur vështirësi në të shkuarën në Shqipëri,” tha për DW Mirela Kumbaro, ministre e Turizmit dhe Mjedisit, “por të gjitha investimet në infrastrukturë po bëhen për t’i shërbyer turizmit”.

Qeveria po punon gjithashtu me investitorët për të ndërtuar disa resorte gjigante. Duke njoftuar një marrëveshje prej 2 miliardë eurosh me kompaninë e zhvillimit të Emirateve të Bashkuara Arabe Eagle Hills në janar, Rama e quajti projektin për të transformuar qytetin port të Durrësit “një lokomotivë” për të përshpejtuar zhvillimin ekonomik dhe për të mundësuar Shqipërinë të konkurrojë në tregun ndërkombëtar të turizmit. Ndërsa një avokat entuziast i nevojës për zhvillim të mëtejshëm të sektorit të turizmit, Haxhia pranon nevojën për të ecur me kujdes.

“Qeveria duhet të përmirësojë më tej aksesueshmërinë, por gjithashtu duhet të promovojë praktika dhe trajnime të qëndrueshme turistike duke e bërë këtë,” sugjeron ai.

”Ne duhet të ruajmë burimet natyrore dhe kulturore të vendit për brezat e ardhshëm”, shton ai.

“Vitin e kaluar kemi pasur 7.5 milionë turistë. Ne nuk presim të rrisim shifrat. Ne po synojmë turistët që shpenzojnë dhe që rrisin zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm”, thekson Kumbaro.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pleto: 22/03/2023 00:55

    KAMPION TE TURIZMIT DO JEMI KUR TE PRESIM 50 MILION/VIT.....KEMI SHUME PROBLEME NE BREGDET,,,PALLATE NE VEND TE RESORTEVE,,,,UJRA TE ZEZA QE DERDHEN NE DET....BREZ RERE TE ZENE NGA NDERTESAT.....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

'S'do dalim kampion Evrope, por sot fitojmë', Armand Duka: Hysaj? Nuk flas me trajnerët për zgjedhjet që bëjnë

'S'do dalim kampion Evrope, por sot fitojmë', Armand Duka: Hysaj? Nuk flas me trajnerët për zgjedhjet që bëjnë