‘Devijimi i lumit Shushicë’, Zhupa: Mbështesim protestën e banorëve! Po bëhet për t’i shërbyer investimeve strategjike

Deputetja Ina Zhupa përmes një deklarate ka shprehur mbështetjen për protestën e disa banorëve dhe aktivistëve që sipas saj janë kundër devijimit të degës së Shushicës, pjesë e lumit të Vjosës. Zhupa tha se kjo bëhet për të furnizuar me ujë investimet strategjike.

‘Prej disa ditësh banorët e 30 fshatrave ku kalon lumi Shushicë dhe aktivistë dhe ekspertë mjedisor po protestojnë për mosdevijimin dhe mos cenimin e lumit. Lumi Shushicë është një prej degëve kryesore të lumit Vjosë, ky i fundit i shpallur Park Kombëtar në mars të vitit 2023. Një vit pas vendimit nga qeveria, Shushica përballet me mundësinë e heqjes nga statusi i mbrojtur. Ky devijim bëhet për të furnizuar me ujë investimet strategjike dhe resorte në Himarë ndërkohë që prek jetën e banorëve të 30 fshatrave por dhe paprekshmërinë që duhet kishte Vjosa me degët e saj si Park Kombëtar.

Partia Demokratike mbështet protestën e drejtë të banorëve dhe të aktivistëve të mjedisit. Ky projekt, i pari që nis projektet e bëra gati sa të kalonte ligji që shkatërron zonat e mbrojtura , sjell një dëm të dyfishtë. Dëmton banorët dhe jetesën e tyre të përditshme të lidhur me lumin Shushica dhe dëmton degën e parkut Kombëtar Vjosa duke shkatërruar mbrojtjen e tij dhe ekosistemin dhe duke hapur precedent për shkatërrime të mëtejshme të këtij lumi.’- tha Zhupa.

Dhjetëra banorë në fshatrat pranë Lumit të Vlorës kanë protestuar, duke bllokuar rrugën nacionale e duke kërkuar anulimin e punimeve për ujësjellësin e Himarës. Për të furnizuar bregdetin me ujë po përdoren burimet e Kuçit, çka sjell tharjen e lumit Shushica.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ana Bolena: 28/02/2024 20:17

  Ina është Zonjë e nderuar...,Ka shumë të drejtë,le t'a pompojë ujin në det e t'a distilojë vetë Edvini me oligarkët e vet!.. Rroftë populli i Kombinatit,Ajkaa e Tiranës,numër 1!

  Përgjigju
 • vili: 28/02/2024 13:30

  Prostitute e ndyre e kombinatit qe kerkon vetem regres,zhulse...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Lulzim Basha zbardh takimin me zyrtarin e Partive Popullore Europiane: Si lobuan Rama dhe Berisha kundër meje në Bruksel

Lulzim Basha zbardh takimin me zyrtarin e Partive Popullore Europiane: Si lobuan Rama dhe Berisha kundër meje në Bruksel