Dhunuan për vdekje të riun, shpërbëhet njësia speciale 'Scorpion' në SHBA

Dhunuan për vdekje të riun, shpërbëhet njësia speciale 'Scorpion' në SHBA

Momenti kur oficerët dhunojnë për vdekje të riun

Departamenti i Policisë së Memfisit ka shpërbërë të ashtuquajturën njësi speciale Scorpion, oficerët e së cilës akuzohen për vrasjen e 29 vjeçarit, Tire Nichols. Scorpion do të thotë "Operacioni i krimeve në rrugë për të rivendosur paqen në lagje".

Njësia është një ekip prej 50 personash i ngarkuar me uljen e niveleve të krimit në zona të veçanta. Por tani ajo është duke u shfuqizuar pasi oficerët e saj u filmuan duke rrahur për vdekje Nichols, 29, në videot e 7 janarit.

Në një deklaratë, departamenti tha se është në interesin më të mirë të të gjithëve që njësia të çaktivizohet përgjithmonë.

“Ndërsa veprimet e urryera të disave hedhin ç’nderim mbi titullin Scorpion, është e domosdoshme që ne, Departamenti i Policisë së Memphisit, të ndërmarrim hapa proaktivë në procesin e shërimit për të gjithë të prekurit”, shtoi ai.

Familja e Nichols e mirëpriti vendimin në një deklaratë nga avokatët e tyre, duke e quajtur atë të përshtatshëm pas vdekjes tragjike të Tire Nichols, dhe gjithashtu një vendim të denjë dhe të drejtë për të gjithë qytetarët e Memfisit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:45
Protestuesit në SHBA dënojnë brutalitetin e policisë pas vdekjes së Tire Nichols

1675018170_nichols.JPG

Pas dhunimit për vdekje të 29-vjeçarit Tire Nichols, nuk kanë munguar protestat që dënojnë brutalitetin e policisë në SHBA. Demonstruesit marshuan nëpër New York City, Atlanta, Boston, Baltimore, Los Angeles, San Francisco dhe Portland e mes qyteteve të tjera në të gjithë vendin të shtunën, duke ngritur pankarta që mbanin emrin e tij dhe duke bërë thirrje për t'i dhënë fund abuzimeve me autoritetin.

Në Memphis, në një memorial të improvizuar pranë këndit ku u rrah Nichols, banorja Kiara Hill shprehu zhgënjimin e saj dhe ngushëllimet për familjen e të riut.

“Kjo situatë është zemërthyese. Tyre ishte i qetë,” tha Hill për CNN. 

Më 7 janar, Nichols u ndalua nga oficerët, të cilët e rrahën me shkopinj, e goditën me grushte dhe e shkelmuan ndërsa ai i kishte duart të prangosura. I riu qëndroi për 23 minuta në tokë para se të mbërritnte ambulance.

Ai u shtrua në spital dhe vdiq 3 ditë më vonë. Që nga vdekja e Nichols, reagimi ka qenë relativisht i shpejtë. Pesë oficerët e Memphisit të përfshirë në rrahje u pushuan nga puna dhe u akuzuan për vrasje dhe rrëmbim në vdekjen e Nichols. Njësia ku ata bënin pjesë u shpërbë dhe ligjvënësit e shtetit që përfaqësonin zonën e Memfisit filluan të planifikonin projektligjet e reformës policore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët