Disfatat në muajin mars, FIFA zbret Shqipërinë në renditje! Kosova në vend numëro, Anglia humb podiumin

Dy humbjet në miqësoret e marsit i kanë shkaktuar kombëtares shqiptare zbritjen me dy vende në renditjen e FIFA-s. Kjo e fundit publikoi sot, me 4 prill, renditjen e re pas ndeshjeve miqësore dhe play-off e Ligës së Kombëve për kombëtaret përkatëse.

Kuqezinjtë e Sylvinhos kanë humbur në total 7.59 pikë dhe për pasojë kanë zbritur nga vendi i 64 në të 66. E gjitha pas disfatës 3-0 kundër Kilit dhe 1-0 kundër Suedisë. Ndërkohë tre kundërshtarët e Shqipërisë në grupin e Euro 2024 Spanjë, Itali dhe Kroaci vijojnë në 10-shen e parë. Konkretisht Spanja e teta, Italia e 9 dhe Kroacia e 10.

E pandrushuar në renditje vijon Kosova edhe pse në miqësoret e marsit fillimisht fitoi me Armeninë dhe më pas humbi me Hungarinë. ‘Dardanët’ janë të 102 në botë, por gjithsesi kanë fituar 3.08 pikë.

Ndryshime ka në tre vendet e para. Argjentina kampione bote vijon të udhëheqë si numëri 1, ndërsa ndjek Franca, por Anglia ka zbritur në vendin e katërt dhe për pasojë podiumin e ka zënë Belgjika. Kjo sepse ‘tre luanët’ fillimisht humbën me Brazilin dhe më pas barazuar me Belgjikën.

Ne.k./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit” 

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit”