Dita e dytë e ndërhyrjes nga ajri për shuarjen e zjarrit në Karaburun, hidhen mbi 300 mijë litra ujë, vatra ende problematike

Sot ka vijuar dita e dytë e ndërhyrjes nga ajri me helikopter për shuarjen e zjarrit në Karaburun që vijon të digjet prej 7 ditësh, ndërsa vatra vijon të jetë ende problematike. Helikopteri ka hedhur ditën e sotme mbi 300 mijë litra ujë për të neutralizuar vatrat e ndryshme të zjarrit në Karaburun, por për shkak të temperaturave të larta, relievit të vështirë dhe era e bëjnë akoma më kompleks operacionin e shuarjes së zjarri.  Ndërkohë që vijojnë ndërhyrjet edhe nga toka, ku forcat ushtarake dhe punonjësit e Agjencisë së Zonave të Mbrojtura po punojnë prej ditësh për të vënë në kontroll flakët.

E gjithë kjo situatë ku dëmet mjedisore janë të mëdha mund të ishte shmangur nëse do të ishte ndërhyrë në kohë nga ajri. Ndërkohë, pavarësisht situatës së rëndë, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi gjeti kohë për të reaguar vetë dy ditët e fundit.

 


Lajmi kryesor:

Vlorë/ Për të shtatën ditë radhazi zjarret djegin kurorën e gjelbër të Karaburunit, sot dita e dytë e ndërhyrjes nga ajri, helikopteri hedh mbi 300 mijë litra ujë, situata problematike! Zjarr edhe në Tragjas, Radhimë e Kuç


I.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Varianti i ri i COVID, Izraeli ndalon udhëtarët që të hyjnë në vend