Dita e fundit e turistëve hapësinorë me Space X, gati për tu kthyer në tokë

Turistët hapësinor të SPACE X përfundojnë mbrëmjen e sotme udhëtimin e tyre tre ditor në hapësirë. Të katër turistët hapësinorë në një video live kanë treguar se deri tani çdo gjë po shkon më së miri. Qëllimi i misionit ishte të mbledhë të dhëna që lejojnë një kuptim më të mirë të efektit të mjedisit hapësinor në njerëz jo profesionistë.

 Në bordin e anijes kozmike SpaceX janë Hayley Arceneaux, një grua e re që i mbijetoi kancerit, miliarderi Jared Isaacman, i cili e caktoi misionin, Chris Sembroski, një inxhinier i hapësirës ajrore dhe Sian Proctor, një artist edukativ. Qëllimi është që pastaj të grumbullohen 200 milionë dollarë dhe miliarderi Jared Isaacman ofron gjysmën.

Katër civilët u trajnuan për gjashtë muaj në manovra në gravitet zero, po rrotullohen rreth tokës me shpejtësi prej rreth 28.160 kilometra në orë dhe po sillen rreth planetit çdo 90 minuta.

Inspiration4 është misioni i katërt i drejtuar për SpaceX, por i pari që nuk mban astronautë të trajnuar profesionalisht.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 02:58
Elon Musk uron misionin hapësinor të 'Space X'

Misioni hapësinor i katër astronautëve amatorë të cilët u larguan nga Florida në misionin e tyre privat në orbitë përfundoi me sukses. Pasi astronautët u kthyen në tokë nga nisma 3 ditore me qëllim mbledhjen e të dhënave që lejojnë një kuptim më të mirë të efektit të mjedisit hapësinor në njerëz jo profesionistë, Elon Musk i uroi përmes një postimi në Twitter. 

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ulen në tryezë Rama e Basha për të diskutuar për vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Interpelanca për rindërtimin në Durrës, Ministri -Xhaferrajt: Procedurat për rrugët që kishe shqetësim, mbyllen në fund të vitit! Ja kur fillon shpërndarja me short e apartamenteve në Durrës, Krujë e Lezhë