Djegia e Kuranit gjatë protestave në Stokholm, Turqia: E pakuptimtë rinisja e dialogut me Suedinë dhe Finlandën për anëtarësim në NATO

Djegia e Kuranit gjatë protestave në Stokholm, Turqia: E pakuptimtë rinisja e dialogut me Suedinë dhe Finlandën për anëtarësim në NATO

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, ka deklaruar ditën e sotme nuk ka kuptim që të mbahet një takim me Suedinë dhe Finlandën për të rinisur bisedimet lidhur me aplikimet e këtyre dy shteteve për t’u anëtarësuar në NATO.

Sipas kryediplomatit turk kjo vjen si pasojë e protestave që janë bërë në Stokhol ku u dogj edhe ‘Kurani’ libri i shenjtë i muslimanëve. Në një konferencë të dhënë për mediat turke më 26 janar, Cavusoglu po ashtu tha se nuk ka vullnet për të vlerësuar ndaras aplikimet për NATO të Suedisë dhe Finlandës.

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson, tha se shteti i tij dëshiron të rinisë dialogun për NATO-n me Turqinë. Së fundmi, Turqia ka shtyrë në kohë të pacaktuar bisedimet trepalëshe me Suedinë dhe Finlandën.

Suedia dhe Finlanda vendosën vitin e kaluar që t’i bashkoheshin NATO-s, pasi Rusia nisi pushtimin e Ukrainës. Por, Turqia vendosi një sërë kushtesh për Stokholmin dhe Helsinkin. Që një shtet të bëhet anëtare e NATO-s duhet që të 30 shtetet anëtare të ratifikojnë aplikimin në parlamentet e tyre kombëtare.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët