Djokovic i anulohet viza për herë të dytë, ministri australian: Është për të mirën e popullatës

Çështja e tenistit Novak Djkovic ka marrë sërish një rrjedhë tjetër, pasi ministri australian i Emigracionit Alex Haëake vendosi të përdorë fuqinë e tij për t’i anuluar vizën serbit.  

Menjëherë avokatët e tenistit vendosën të apelojnë vendimin, pasi në të kundërt ai rrezikon të dëbohet menjëherë nga vendi. Anulimi për herë të dytë i vizës sipas ministrit të Emigracionit u vendos ‘për arsye të shëndetit dhe rendit public, pasi është në interes të popullatës së Australisë’.

Ky vendim pasoi atë të datës 10 janar të gjykatës federale të Melburnit që i lejoi tenistin serb të merrte vizën, pasi disa ditësh pritje në paraburgim. Për rrjedhojë çështja mori edhe përmasa politike, me kryeministrin serb Vuçiç i cili akuzoi Australinë për keqtrajtim të numri 1 të botës.

Në rast se Djokovic nuk fiton të drejtën e vizës në gjykatën e apelit do dënohet të mos hyjë në Australi për 3 vite. Shkak për anulimin e vizës herën e dytë u bë një deklarim i rremë për kohën kur Djokovic kishte kaluar COVID-in, ndërkohë që koha i ka mbetur në dispozicion është e pakët. ‘Australian Open’ nis më 17 janar dhe organizatorët kanë bërë gati zëvendësuesin e tenistit serb.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës