‘Do të filmojnë vetëm 5 minuta’, si do të ndiqen komisionet parlamentare nga mediat

‘Do të filmojnë vetëm 5 minuta’, si do të ndiqen komisionet parlamentare nga mediat

Pas rregullave të reja si pasojë e masave anti-Covid, është zbardhur edhe rregullorja, ku përcaktohet edhe mënyrën e sjelljes me median.

‘-Kryetari njofton të pranishmit që në sallën e Komisionit përveç mikrofonave folës të çdo deputeti, ekzistojnë edhe mikrofonët ambientale, të cilat regjistrojnë çdo bisedë tjetër dhe gjithçka është e dëgjueshme në sallën e gazetarëve të katit të parë.

-Kryetari i Komisionit me verifikim të kuorumit të mbledhjes i komunikon specialistit të medias, i cili është prezent në sallë, që të thërrasë median dhe të njoftojë të pranishmit se gazetari kameraman ka të drejtë të fillojë pamjet vetëm 5 minuta.

-Përfaqësuesit e tjerë të medias, (gazetarët) mund të qëndrojnë fizikisht gjatë zhvillimit të mbledhjes së komisionit në vendin e caktuar për ta, në të gjithë kohën e zhvillimit të mbledhjes dhe nuk kanë të drejtë që të lëvizin në sallën e Komisionit.’, thuhet në rregulloren e komisioneve parlamentare.


Lajmi kryesor:

Merret vendimi! Deputetët do të mblidhen fizikisht në Komisione, kusht vaksina ose tamponi! Ngritja e 3 komisioneve hetimore i kalon Kuvendit


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital