POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Njihuni me vendi, turistët do të marrin gjobë nëse kapen duke ngrënë në rrugë

Foto ilustruese

Turistët do të paguajnë 450 paund gjobë në Firence nëse kapen duke ngrënë në rrugë.

Sipas ligjit të ri që hyri në fuqi të martën më 4 shtator ndalon ushqimin në katër rrugë të qytetit historik italian.

Gjithashtu bizneseve vendore në zonat e prekura u është kërkuar të vendosin shenja që paralajmërojnë vizitorët për këtë ligj. Nëpër shenja lexohet: “Respektoni banorët, tregtarët dhe punëtorët e kësaj rruge”.

Mirëpo bëhet e ditur sipas “The Local” kufizimet do të jenë në vend nga ora 12 – 15:00 dhe midis 18:00 - 22:00. Zonat e ndaluara janë “Via de’ Neri”, “Piazzale degli Uffizi”, “Piazza del Grano”, “Via della Ninna”.

Firence një qytet që është i njohur për ushqimet e mira dhe është vlerësuar si qyteti që bën sanduicet më të mira.

a.de./Shqiptarja.com
Komento