Do vini duart në kokë, ja sa i ka kushtuar qeverisë britanike funerali i mbretëreshës Elizabeth II

Do vini duart në kokë, ja sa i ka kushtuar qeverisë britanike funerali i mbretëreshës Elizabeth II

Funerali i monarkes

Me siguri do vini duart në kokë, ose do çuditeni por qeverisë britanike i ka kushtuar një shumë marramendëse funerali i monarkes Elizabeth II.

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II dhe ngjarjet e lidhura me to i kushtuan qeverisë rreth 162 milionë paund, komunikoi sot Thesari.

Funerali shtetëror, i mbajtur më 19 shtator 2022, pasoi një periudhë zie kombëtare.

Gjatë asaj kohe qindra mijëra njerëz vizituan Westminsterin ku arkivoli i monarkes qëndroi për disa ditë.

Kostot më të mëdha u mbuluan nga Home Office (74 milion £) dhe Departamenti i Kulturës, Medias dhe Sportit (57 milion £).

Kostot e vlerësuara, të publikuara nga Thesari, lidhen me funeralin e Mbretëreshës dhe ngjarje të tjera të lidhura, duke përfshirë varrimin.

John Glen, kryesekretari i Thesarit, tha se prioriteti i qeverisë në atë kohë ishte të sigurohej që "këto ngjarje të zhvillohen pa probleme dhe me nivelin e duhur të dinjitetit, duke garantuar në çdo kohë sigurinë dhe sigurinë e publikut".

Kostot e vlerësuara përfshijnë:

Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport - 57.42 milion £

Departamenti i Transportit - £ 2,565 milion

Zyra e Jashtme, Commonwealth & Development - 2.096 milion £

Home Office - 73.68 milion £

Ministria e Mbrojtjes - £ 2,890 milion

Zyra e Irlandës së Veriut - 2.134 milion £

Qeveria Skoceze - 18,756 milion £

Qeveria e Uellsit - 2.202 milion £

Gjithsej - 161.743 milion £

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e kandidatit për president të Ekuadorit, Blinken: SHBA ofron 5mln $ për informacione

Vrasja e kandidatit për president të Ekuadorit, Blinken: SHBA ofron 5mln $ për informacione