Donald Trump: Do mbyll qeverinë
për të ndërtuar murin me Meksikën

Donald Trump: Do mbyll qeverinë<br />për të ndërtuar murin me Meksikën
Të martën në mbrëmje Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump gjatë fjalimit të famshëm të Arizonës u shpreh edhe më i vendosur për të çuar deri në fund njërin prej premtimeve kyçe të fushatës së tij elektorale, ndërtimin e murit me Meksikën.

Donald Trump kërcënoi se do të mbyllë qeverinë në mënyrë që të sigurojë fonde për të ndërtuar muret e tij të diskutueshme përgjatë kufirit me Meksikën.

Gjatë një fjalimi 80 minutësh, Trump mbrojti reagimin e tij ndaj dhunës së supremacistit të bardhë të Charlottesville dhe sulmoi sërisht mediat, duke i cilësuar si tradhtarë që nuk e duan vendin dhe i akuzoi ata për dhënien e "një platforme" të grupeve të së djathtës si edhe për mos publikim të plotë të deklarateve të tij.

Përpjekjet e Presidentit për të ndërtuar një pengesë përgjatë kufirit jugor të Amerikës kanë ngecur në Kongres, ku shumë ligjvënës pyesin nëse premtimi i tij kryesor i fushatës është vërtet i nevojshëm.

Shtëpia e Bardhë ka kaluar një projekt-ligj shpenzimi për fondet që nevojiten për projektin e kushtueshëm, por u përball me një të ardhme të pasigurt në Senat.

Duke parë betejën e fortë për buxhetin që duhet, Trump tha se do të ishte i gatshëm të bënte atë që duhet për të siguruar fondet e nevojshme për atë mur.

Në një fjalim të mrekullueshëm për një turmë tubimi në Phoenix në shtetin kufitar të Arizonës, Presidenti amerikan tha se kishte një mesazh për demokratët "pengues".

"Nëse duhet, do mbyll qeverinë tonë, për ndërtimin e murit me Meksikën. Ne do të kemi muret tona, populli amerikan votoi për kontrollin e imigracionit, do ta marrim atë mur", u shpreh Presidenti Trump.

Muri ishte një nga fushatat më të njohura të Trump, ku bëri thirrje të shpeshta në tubime për të "Ndërtuar atë mur!"

Presidenti kishte premtuar se Meksika do të paguante për pengesën, por Meksika ka refuzuar deri tani.

Trump ka kërkuar 1.6 miliard dollarë për të filluar ndërtimin e murit, me Kongresin nën presion që të kalojë një lloj fature të shpenzimeve për të mbajtur qeverinë të hapur pas 30 shtatorit.

Republikanët në Kongres nuk kanë shfaqur shumë oreks për të luftuar kundra shpenzimeve të miliarda dollarëve më shumë për një pengesë kufitare.

Financimi do të shtonte deficitin në të njëjtën kohë, republikanët po përpiqen të kuptojnë se si të paguajnë shkurtimet e taksave.

Çështja mund të përfundojë me legjislacionin për të ngritur kufirin e borxhit të qeverisë federale, e cila duhet të ngrihet në mes të shtatorit dhe mesit të tetorit për të shmangur një parazgjedhje.

Redaksia Online
E.S/ shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot