Donald Trump fiton zgjedhjet në Karolinën e Jugut, mposht Nikki Haley në shtetin e saj

Donald Trump është një hap më afër nominimit si kandidat për president i republikanëve, pasi mundi edhe Nikki Haley-n në shtetin e saj, Karolinën e Jugut. Ish-presidenti fitoi me një diferencë prej 20 pikësh, fitorja e tij e katërt radhazi.

Ish-presidenti ishte favorizuar gjerësisht për të fituar shtetin jugor, pavarësisht nga akuzat e tij penale dhe statusi i Haley-t si në Karolinën e Jugut, e cili fitoi dy mandate si guvernatore.

Trump nuk e përmendi rivalen e tij teksa festoi, ndërsa thekson e vendosi tek zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

"Ne do ta shikojmë Joe Biden drejt në sy," u tha ai mbështetësve disa minuta pasi mediat amerikane e projektuan atë si fitues të shtunën mbrëma. "Ai po shkatërron vendin tonë - dhe ne do të themi 'dil Joe, je pushuar nga puna".

Trump lavdëroi "unitetin" e partisë së tij pas rezultatit, duke thënë: "Nuk ka pasur kurrë një frymë si kjo. Unë kurrë nuk e kam parë Partinë Republikane kaq të unifikuar".

Haley e përgëzoi kundërshtarin e saj për fitoren në fjalimin e saj. Fitorja e Trump forcoi thirrjet nga mbështetësit e tij se Haley, sfiduesja e tij e fundit, duhet të largohej nga gara .

Por Haley, u zotua të qëndrojë në garë, megjithatë, duke thënë se afërsisht 40% e votave që ajo mori ishte "nuk ishte ndonjë grup i vogël".

"Ka një numër të madh votuesish në zgjedhjet tona paraprake republikane që thonë se duan një alternativë. Unë nuk po heq dorë nga kjo luftë kur shumica e amerikanëve nuk e miratojnë Donald Trumpin dhe Joe Bidenin”, shtoi ajo.

Trump fitoi me 59.8% mbështetje kundrejt 39.5% për Haley. Sondazhet mbarëkombëtare të opinionit para të shtunës i kishin dhënë Trump një epërsi mesatare prej 27.6 pikë përqindjeje.

SI.E./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale