Donald Trump kandidat për të fituar Çmimin Nobel të Paqes

Presidenti Amerikan Donald Trump është dominuar për Çmimin Nobel të Paqes për 2021. 

Shkak për këtë propozim është bërë nënshkrimi i marrëveshjeve të paqes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara.

Emri i presidentit amerikanë është propozuar nga deputeti norvegjez dhe kryetari i delegacionit norvegjez në Asamblenë Parlamentare të NATO-s Tybring-Gjedde. Deputet i parlamentit norvegjez u shpreh se administrata e Trump luajti një rol kryesor në krijimin e marrëdhënieve midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit.

Më parë presidenti amerikan Barak Obama fitoi Çmimin Nobel të Paqes në 2009 për "përpjekjet e tij të jashtëzakonshme për të forcuar diplomacinë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin midis popujve", por një veprim i tillë ishte kritikuar nga republikanët, edhe nga vetë presidenti aktual Donald Trump.
 

  • Sondazhi i ditës:

    Atentate mafioze dhe vrasje, a ndiheni të rrezikuar nga kriminaliteti në rritje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Incidenti në ceremoninë e faljes, Komuniteti Mysliman: Person në kushte të rënduara, jo besimtar me mendje të shëndoshë