'Dosjet': 4 kandidatët për BKH-në nuk kanë qenë ish-sigurimsa

Aida Veizaj (Hajnaj), Ervin Hodaj, Artur Beu dhe Idajet Faskaj

TIRANE-Katër kandidatët për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit Aida Veizaj (Hajnaj), Ervin Hodaj, Artur Beu dhe Idajet Faskaj kanë rezultuar të pastër sipas raportit të Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Gazetari i Report Tv Arsen Rusta ka mësuar se katër kandidatët nuk kanë qenë bashkëpunëtorë të ish-sigurimit të shtetit para vitit 1991. Kështu kandidatët janë kualifikuar për të vijuar garën më tej. Tashmë hapi i radhës është vettingu i dytë, që do të bëhet nga grupi 'ad hoc' për kandidatët e BKH-së.

Por nga tre anëtarët, dy prokurorët që do të jenë në trupën që do të bëjnë vettingun e kanë marrë certifikatën nga DSIK, Altin Dumani dhe Edvin Kondili, ndërsa gjyqtari Dhimitër Lara ende jo. Sipas të gjitha parashikimeve brenda qershorit pritet që të kemi emrin e ri të drejtorit të Byrosë Kombëtare të Hetimit.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi për hapjen e listave dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore?

Komento

Komente

 • BAJGA QELBUR SALHE: 21/04/2020 12:26

  O salhe bajga po të mblidhet litari USA nuk të ndahet do shkosh aty ku e ke venin. Prandaj shijoj dhe kto dit të lira që të kan mbet o fundërrin e kombit. Në Reç do japësh shpirt ti o qeni zi.

  Përgjigju
  • Latif: 21/04/2020 16:51

   Sa mir do ishte, Sala eshte fal te ajo "teqja" e rruges Elbasanit qe ne krye te kohes, i ka ba pazaret e veta te ajo dhe te "teqet" e tjera qe jane

  • Bond: 21/04/2020 15:37

   Fix fare... Sia:

  • Sia: 21/04/2020 14:08

   A popull budalla qe je.Sala Meta dhe Rama jane duke e ngrene e duke pìre bashke edhe do e mbrojne njeri tjetrin po ik bej mdonje pune te dobishme per shpine tende o njerez qe ngelet pas politikes.×

Lajmi i fundit

John

Në Itali regjistrohen 17 viktima dhe 335 të shëruar nga COVID-i në 24 orët e fundit