Kosova është Shqipëri

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç

 “Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, do të vazhdojnë bashkëpunimin me NATO-n si shtet neutral ushtarak dhe do të kundërshtojë formimin e ushtrisë së Kosovës”. Kjo është ajo që raportojnë mediat në Beograd në lidhje me draftin e strategjisë për Sigurinë Kombëtare dhe draft strategjinë e mbrojtjes, të publikuar nga Ministria e Mbrojtjes.

Debati publik për këto dy draft strategji ka nisur që ditën e premte dhe do të vazhdojë deri më 15 maj. Këto draft strategji vijnë në një moment kur pritej që presidenti Serb Aleksandër Vuçiç të ofronte zgjidhjet e tij për të dhënë fund mosmarrëveshjeve me Kosovën, ku si kishte thënë edhe vet kreu i shtetit serb, propozimet mund të jepeshin në fund të muajit prill.

Nga ana tjetër, kreu i zyrës për Kosovën në qeverinë e Malit të Zi, Marko Gjuriç, është shprehur se ushtria e Kosovës nuk mund të formohet sepse është diçka e paligjshme dhe është në kundërshtim me rezolutën 12/44 dhe marrëveshjen e Kumanovës. Gjithashtu Gjuriç u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të mos bëheshin pjesë e kësaj ushtrie, pasi kjo ishte diçka e dënueshme deri në 10 vite burg sipas ligjit serb.

Ndërkohë nga ana e shefit të zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, nuk kanë munguar as akuzat se Prishtina nuk e shikon zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në mënyrë demokratike nëpërmjet paqes dhe diplomacisë, e këtë gjë sipas Gjuriç e ka treguar edhe më herët.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Efektivë policie përdorues droge, Report Tv mëson rezultatet e para të testeve! Do të përjashtohen nga uniformat blu! Sigurohet sasia e parë e testeve edhe për shoferët