Dritan Leli nuk zbatoi ultimatumin e Ramës për para të përcaktuara për pastrimin, Prefekti i kthen mbrapsht buxhetin

Flamur Mamaj dhe Dritan Leli

Flamur Mamaj dhe Dritan Leli

Prefekti i Vlorës Flamur Mamaj ka bllokuar projektbuxhetin e Bashkisë së Vlorës dhe paketën fiskale për vitin 2022, duke kërkuar të bëhen disa ndryshime për pastrimin e qytetit.

Në relacion thuhet se "buxheti i parashikuar për pastrimin në qytet është më i ulët se në vitin paraardhës, duke mos reflektuar  rritjen e taksës së pastrimit më 40-70 % për kategori të ndryshme të biznesit". Po kështu pika të tjera që kundërshtohen nga Prefektuara janë investimet dhe detyrimet ndaj furnitorëve. Pritet që ndryshimet në buxhet të rikthehen në këshill bashkiak mbledhjen e radhës, ndërsa kryebashkiaku Dritan Leli nuk ka reaguar.

Kujtojmë se 3 muaj më parë  Kryeministri Edi Rama u dha ultimatum kryebashkiakëve se nuk do të kalojë asnjë buxhet i këshillit bashkiak nëse nuk parashikohen fondet për pastrimin e qytetit.

Argumentimet në relacion

Në relacionin përcjellës zyra juridike e prefekturës ka cilësuar të paligjshëm buxhetin duke listuar katër argumente.

1- Emërimet e tarifave, pastrim, ndriçim,  gjelbërim për bizneset më të ardhura nga 0-8 mln lekë bien ndesh ne ndryshimet e miratuara në paketën fiskale miratuar në nëntor 2021.

2-buxheti i parashikuar për pastrimin në qytet është më i ulët se në vitin paraardhës, duke mos  reflektuar  rritjen e taksës së pastrimit më 40-70 % për kategori të ndryshme të biznesit .

3-Mos përmbushjen e detyrimit ligjor për mirëmbajtjen e tokës bujqësore. Për mirëmbajtjen e saj është parashikuar më pak se 40% e të ardhurave që vijnë nga taksat për tokën bujqësore , në zërin e investimeve.

4- Nuk janë përfshirë në zërin e shpenzimeve,  detyrimet ndaj kreditorëve dhe furnitorëve.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Pak para se të futen në stadium, tifozët holandez kërcejnë me muzikë popullore shqiptare