Droga në portin e Livornos, Policia e Shtetit jep detaje mbi arrestimin në Tiranë të ndërmjetësit shqiptar

Foto ilustruese

Lidhur me drogën e kapur në portin e Livornos, një reagim ka ardhur edhe nga Policia e Shtetit. (SHIKO KËTU)

Me anë të një komunikate për shtyp, policia jep detaje lidhur me arrestimin në Tiranë të shqiptarit të përfshirë në rrjetin e trafikut të drogës.

"Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit në kohë reale të informacioneve, mes Strukturave operacionale tē Departamentit tē Policisë Kriminale, Departamentit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Policisë së Shtetit dhe të Ministrisë së Brendshme me Repartin e II-të të Komandës së Përgjithshme të Guardia di Finanza u lokalizua dhe arrestua në Tiranë një 31 vjeçar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë,"-shkruhet në komunikatën zyrtare.

NJOFTIMI I POLICISË:

Policia e Shtetit
Operacioni ndërkombëtar i koduar "Brasile Loë Cost", mes Policisë së Shtetit dhe Policisë italiane, ndalohet i kërkuar i drejtësisë italiane

Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit në kohë reale të informacioneve, mes Strukturave operacionale tē Departamentit tē Policisë Kriminale, Departamentit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Policisë së Shtetit dhe të Ministrisë së Brendshme me Repartin e II-të të Komandës së Përgjithshme të Guardia di Finanza u lokalizua dhe arrestua në Tiranë një 31 vjeçar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Interpol Tirana, dhe Forcën e Posaçme Operacionale të Policisë së Shtetit pas informacioneve të marra në rrugë operative, kapën dhe arrestuan përkohësisht shtetasin shqiptar, të shpallur në kërkim ndërkombëtar, D.P. 31 vjeç, nga Tirana.

Gjykata e Romës, Itali ka vendosur ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”.

Policia e Shtetit është tërësisht e angazhuar në bashkëpunimin të ngushtë me partnerët për të goditur dhe çuar para drejtësisë personat që ushtrojnë veprimtari kriminale brenda apo jashtë vendit.

fl.mi./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Goxhaj: Zjarri në një banesë në Tiranë s'paraqet rrezikshmëri tek banesat e tjera, shkallët e emergjencës të domosdoshme në institucionet arsimore