Durrës/ 15 artistë ekspozitë kundër dhunës ndaj gruas, kuratorja: Synojmë të rrisin ndërgjegjësimin për të drejtat tona

“Bëje botën portokalli” është ekspozita e hapur në galerinë e artit pamor “Nikolet Vasia” ku 15 artistë durrsakë u bënë bashkë për një kauzë të rëndësishme.

“Ekspozita prezanton veprat e 15 artistëve, të cilët sot e bën këtë kauzë akoma më të rëndësishëm duke sjellë para nesh artin e tyre”, tha Alketa Tragaj, kuratore e ekspozitës.

Tablotë e punuara në teknika të ndryshme, por që në qendër të tyre kishin gruan dhe ku dominonte ngjyra portokalli, përcillnin mesazhin e fortë se një shoqëri është më e mirë dhe më e emancipuar kur nuk ekziston dhuna ndaj grave.

“Përmes kësaj ekspozite ne synojmë të rrisim ndërgjegjësimin dhe të drejtën e grave dhe vajzave për të jetuar të sigurta dhe të kontribuojnë kundër dhunës”, tha Alketa Tragaj, kuratore e ekspozitës.

Duke marrë shkas nga lëvizja shumë e njohur vitet e fundit, nënkryetarja e  prezencës së OSBE-së në vendin tonë, Clarisse Pásztory mori pjesë duke i dhënë rëndësi motos se gjithsecilit prej nesh duhet të jetë tashmë “jo unë” dhe jo vetëm në 16 ditë, por në 365 ditë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri në datë 10 dhjetor duke u përpjekur të përcjellë mesazhet kësaj radhe nëpërmjet ngjyrave dhe figurave.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj