POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Durrës, po lahej në det, mbytet një 20-vjeçar

Foto ilustruese

DURRËS-Një 20-vjeçar është mbytur mesditën e sotme në qytetin bregdetar. Sipas policisë, rreth orës 13:50, në Currila është mbytur në det E.L. 20 vjeç, banues në Durrës.

Ai kishte shkuar me shokët në det për t’u larë, por nuk mundi që të dalë i gjallë. Shokët kanë kërkuar ndihmën e pushuesve dhe policisë, por 20-vjeçari kishte ndërruar jetë. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

20-vjeçari është viktima e tretë këtë sezon. Pak ditë më parë u mbyt në Gjirin e Lalzit një tjetër i ri, ndërsa dje u gjet i mbytur te vaskat e peshkut një 13-vjeçar.

Federata Shqiptare "Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpëtimit në Ujë" ka reaguar pas ngjarjes duke i shprehur ngushëllimet familjes së të ndjerit, ndërsa u bën thirrje subjekteve që operojnë në vijën bregdetare të Bashkisë Durrës dhe në të gjithë vendin, të ndërgjegjësohen për të marrë masat e duhura për garantimin e sigurisë në plazh.

Duke marrë shkas nga ngjarja e rëndë që ka ndodhur sot në plazhin e Currilave, Durrës, duam t’u bëjmë sërish thirrje të gjitha subjekteve që operojnë në vijën bregdetare të Bashkisë Durrës dhe në të gjithë vendin, të ndërgjegjësohen për të marrë masat e duhura për garantimin e sigurisë në plazh. Gjithashtu, u bëjmë thirrje të gjithë institucioneve përgjegjëse të monitorojnë me rigorozitet aktivitetin e stacioneve të plazhit, me qëllim zbatimin e detyrimit ligjor nga subjektet private. Nga ana jonë, u është vënë në dispozicion të gjithë subjekteve publike dhe private, i gjithë informacioni i nevojshëm mbi detyrimin ligjor dhe rëndësinë që ka Vrojtuesi i Plazhit, si dhe gatishmërinë tonë për t’i dhënë zgjidhjen e duhur kësaj problematike të tejzgjatur. Me keqardhje, konstatojmë se këto raste vërtetojnë edhe një herë rëndësinë e rolit të Vrojtuesit të Plazhit në parandalimin e rasteve fatale. Shprehim ngushëllimet më të sinqerta për familjarët.

Federata Shqiptare "Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpëtimit në Ujë"

d.ba.
Komento