Durrës, rikthehen në shëtitoren “Taulantia” statujat e 4 ikonave të 'Rock and Roll'

Skulptura e Tina Turner u dëmtua vitin e shkuar nga persona të pandërgjegjshëm. Në këto kushte Agjencia e Parqeve Urbane Durrës i hoqi të katër skulpturat dhe i riparoi ato nën mbikqyrjen e autorëve e Qazim Kërtushes,Ilmi Kasemit dhe Dylber Nezirit. Në fundjavë ato u rivendosën në vendin e tyre, në sheshin “Taulantia” të Durrësit. Turistët e huaj nuk reshtin së pozuari pranë tyre.

 

“Tina Turner, John Lennon, Bob Dylan, Mick Jagger janë yjet e muzikës rok. Unë jam nga Barcelona dhe po vizitoj Shqipërinë, kam qenë në disa vende si dhe më ka pëlqyer”, tha një turist spanjoll.

 

Pak metra më tutje, me kërkesë të Shoqatës së Detarëve u vendos busti i një marinari i cili simbolizon historinë e detarisë së Durrësit. Të gjitha këto skulptura, së bashku me veprën rrënjët dhe Monumentin e Rezistencës krijojnë një kompleks skulpturor që rrethon sheshin në hyrje të shëtitores bregdetare.

R.D/I.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg