Durrësi përmbytet nga plehrat, nuk ka fonde për të transportuar mbetjet në Sharrë

SOS në Durrës! Qyteti bregdetar është përmbytur nga mbetjet urbane. Bashkia nuk ka një vend për të depozituar plehrat, ndërsa kazanët qëndrojnë plot e përplot. Shkak për këtë situatë u bë mbyllja e Porto Romanos që do të bëhet eco-park si dhe mungesa e fondeve për ti transportuar mbetjet e Durrësit drejt landfillit të Sharrës në Tiranë.

Kazanët e plehrave nëpër blloqet e banimit janë përmbytur nga mbeturinat që nuk janë pastruar prej dy ditësh. Tashmë plehrat po zënë edhe trotuarët.

Në bashkinë e Durrësit askush nuk prononcohen për këtë problem serioz, ndërsa mjaftohet me njoftimin se "jemi drejtuar në Ministrisë së Financave për fond shtesë për trajtimin e plehrave".

Bashkia e Durrësit tentoi fillimisht t'i depozitonte mbetjet urbane provizorisht në Sukth dhe Manzë por hasi në rezistencën e banorëve. Ndërkohë buzë detit qëndrojnë kamionët plot me mbetje pasi nuk kanë ku të shkarkojnë.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • jani: 08/06/2020 00:38

  Jam plotesisht dakort me mendimin e veres,ardhja e malokeve ne durres solli keto probleme te pazgjidhshme me ambientin,,vetem edi rama mund ti largoje keta qe I kane zene frymen durresit.

  Përgjigju
 • vera: 07/06/2020 00:39

  NUK KA PSE DURRESI TE SJELLE PLEHRAT DHE INERTET NE TIRANE,,,SEPSE TIRANA KA PLEHRAT E VETA,,,POR POPULLI I DURRESIT TE NGRIHET DHE TE KERKOI NGA QEVERIA NDERTIMIN E NJE INCENERATORI,,+NJE LANDFILL+ NJE PIKE PER PERPUNIMIN E INERTEVE, QE KANE DALE NGA TERMETI I NENTORIT NE DURRES,,,PROBLEMET NE DURRES NUK JANE TE SOTMET JANE TE AKUMULUARA,,,SE PARI GABIMET FILLUAN ME ARDHJEN E CECENEVE NE KENETE,,,DUKE NDERTUAR KUTURU ,,PA PLAN,,KU ATY SHUME MIRE MUND TE ISHIN NDERTUAR KETO IMPIANTET PER PLEHRAT DHE INERTET,,,,KETU ESHTE DHE FAJI I QEVERISE QE I LA TE VININ KETA NE DURRES,,NE SHQIPERI ESHTE PUNUAR PA PLANE URBANISTIKE,,,DUKE I LENE QYTETET NEN TERRORIN E TE ARDHURVE,,,HAJDE TANI DHE ZGJIDHI KETO GABIME,,,SOT BASHKIA DURRSIT NUK DI KU TI HEDHE PLEHRAT,,,ISHIN NGRITUR ME TE DREJTE BANORET E SUKTHIT DHE MANZES,,PLEHRAT KETA NDYRESIRA QEVERITARE I DINE GJE TE LEHTE,,KUR DIHET QE ATO DUAN SHUME INVESTIME NE INCENERATORE DHE FABRIKA RICIKLIMI DHE BURIME NJEREZORE NGA SHTETI DHE BASHKITE ,,,...DURRESI KA PROBLEME DHE NE PLAZH ME NDERTIME KUTURU,,PA PLAN LLOGJIKE EKONOMIKE,,,KETO PALLATE TE SHEMTUARA QE I KANE ZENE FRYMEN PLAZHIT VETEM EDI RAMA MUND TI SHEMBE DHE TE BEJE GJERA TE BUKURA ,,,,SEPSE EDI RAMA ESHTE ARTIST DHE DI TE BEJE GJERA TE BUKURA+ ESTETIKE NE PLAZH,,,SHEMBUJT I KEMI NE HIMARE,,VLORE ETJ..

  Përgjigju
  • Per: 07/06/2020 18:25

   Shko moj pirdhu ti u bere ti te na japesh mend!!×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja