‘Dëgjon kush në këtë vend'?’ Braçe: Bota ‘dridhet’ nga katastrofa ushqimore, ne kënaqemi me jonxhë  

‘Dëgjon kush në këtë vend'?’ Braçe: Bota ‘dridhet’ nga katastrofa ushqimore, ne kënaqemi me jonxhë  

Deputeti i PS, Erion Braçe

Lufta është pas pandemisë i dha një tjetër “goditje” krizë ushqimore. Lidhur me këtë ka ngritur shqetësimin e tij edhe deputeti i PS, Erion Braçe, i cili tha se teksa bota po “dridhet” nga katastrofa ushqimore shqiptarët kënaqen me jonxhën.

Ai i ka bërë thirrje qeverisë të përqendrohet të prodhimi vendas dhe te bujqësia.

“Dëgjon kush në këtë vend? Do vijojmë me panaire koti apo do prodhojmë për bukë e ushqim?

E gjithë bota po dridhet nga katastrofa e ushqimit! Ne kënaqemi me jonxhën në panair! Eeej a jeni ne terezi apo jo?

lexoni e dëgjoni! Lufta e një fashisti po sjell një dëm afatgjatë mbi ushqimin, tregjet e drithërave dhe farërave vajore, jetike! Kjo është goditja e tretë; pandemia, ndryshimet klimatike, lufta!

E gjithë bota i është kthyer prodhimit vendas së pari, fshatit e bujqësisë;

Ne? Ne i bëjmë fshatit panaire! Nuk di! Buka, ushqimi nuk bëhet në panaire por në fusha dhe në kohën e vet!

Urdhërona, është koha e misrit; kemi shtuar ndonjë dynym apo vitin tjetër?

Dhe viti tjetër për misrin nis në maj! Kaq rëndë jemi!”, shkruan Braçe.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Noli: 20/05/2022 23:55

    Te la mendja shume shpejt o Erjon.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

E zuri korrenti në aksin Lezhë-Tiranë, ky është 43-vjeçari që humbi jetën (FOTO)

E zuri korrenti në aksin Lezhë-Tiranë, ky është 43-vjeçari që humbi jetën (FOTO)