Dy penallti të Ronaldo-s dhe goli i de Ligt, Juventus fiton pastër dhe mban të sigurtë vendin e parë (VIDEO)

Një javë pas humbjes me Napolin Juventus është rikthyer te fitoret pasi në ‘Allianz Stadium’ ka fituar pastër 3-0 kundër Fiorentinës. Bardhezinjtë i patën synimet e qarta që në fillimin e lojës, por u desh të vinte minuta e 40 që takimi të zhbllokohej. Kjo falë një penalltia të akorduar me VAR që u shfrytëzua në mënyrën e duhur nga Cristiano Ronaldo.

Në pjesën e dytë do të ishte i njëjti protagonist, në të njëjtën mënyrë, me penallti, që do të dyfishonte shifrat. Në minutat në vijim Fiorentina ishte e dorëzuar dhe Juventus me Matia de Ligt realizoi edhe golin e tretë, duke marrë një fitore që të paktën përkohësisht e mban të sigurtë në krye të ‘Seria A’.

Ndërkohë sfida e sotme shërbeu edhe për Ronaldo-n që falë ‘dopietës’ u ngjit në kuotën e 19 realizimeve pas 22 javëve kampionat, 4 gola më pak se Immobile i vendit të parë që ka edhe dy ndeshje më shumë për të luajtur.