Dyfishimi i futbollistëve dhe rritja e nivelit, UEFA dhe FIFA mbështesin projektin që do implementohet edhe në shkolla

Dyfishimi i futbollistëve dhe rritja e nivelit, UEFA dhe FIFA mbështesin projektin që do implementohet edhe në shkolla

Prezantimi i stratëgjisë së futbollit të vajzave

Tre vitet e ardhshme në futboll, nëpërmjet një strategjie, do të jenë të dedikuara për futbollin e vajzave. Projekti në fjalë, i ndërtuar në bashkpunim mes FSHF-së, UEFA-s dhe FIFA-s, konsiston në dyfishimin e numri të vajzave në Shqipëri të cilat merren në futboll. Nga 2 mijë aktualisht në 4 mijë, si dhe krijimin e kampionateve të moshave për vajza si U-15 dhe U-17.  

“Kjo strategji, për realizimin e saj, mbështet në ndryshimin e infraskturës dhe krijimin e kushteve më të mira për vajzat, në promovimin e futbollit të vajzave, në përmirësimin e elitës siç është Vllaznia apo ekipi kombëtar, por shtimi i numrit të vajzave të cilat merren me futboll,”-u shporeh Armand Duka, kreu i FSHF-së.

Ky projekt do të prekë edhe shkollat, që deri më tani kanë përqafuar organizimin e klasave sportive të volejbollit dhe basketbollit.

“Jam e bindur se edhe kjo strategji, rising stars, ka komponentin e saj në investimin e ekipeve të shkollave të vajzave në futboll,”-tha Ogerta Manastirliu, ministre e Arsimit dhe Sportit.

Ndër të tjera qëllimi është për të rritur edhe nivelin, ndaj janë parashikuar edhe bashkpunime me klube të njohura.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Aksioni i IKMT në Elbasan, ministri i Brendshëm: Jo më 'varreza' makinash në anë të rrugëve kryesore

Aksioni i IKMT në Elbasan, ministri i Brendshëm: Jo më 'varreza' makinash në anë të rrugëve kryesore