Dyshohet se kishte planifikuar sulme terroriste në Evropë, forcat amerikane ekzekutojnë udhëheqësin e lartë të ISIS

Dyshohet se kishte planifikuar sulme terroriste në Evropë, forcat amerikane ekzekutojnë udhëheqësin e lartë të ISIS

Ushtarë amerikanë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë me dije se kanë kryer një sulm në Siri ku ka mbetur i vrarë një udhëheqës i lartë i shtetit islamik (ISIS) i cili besohet të jetë përgjegjës për planifikimin e disa sulmeve në Evropë.

Khalid Aydd Ahmed al-Jaburi vdiq orët e para të së martës, në një vend emri i të cilit nuk është zbuluar për mediat.

Fatmirësisht nga sulmi, nuk ka pasur asnjë viktimë nga ana e civilëve. Deri më tani nuk ka asnjë përgjigjie nga grupi islamik në Siri.

Shtetet e Bashkuara thanë se al-Jaburi zhvilloi strukturën udhëheqëse për shtetin islamik dhe se vdekja e tij do të prishte përkohësisht aftësinë e organizatës për të komplotuar sulme të jashtme.

Sipas SHBA-ve, Shteti Islamik vazhdon të përfaqësojë një kërcënim për Lindjen e Mesme dhe pjesë të tjera të botës.

Megjithatë, nuk u dhanë detaje të mëtejshme se cilat sulme besohet të ketë organizuar Ahme dal-Jaburi në Evropë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur