E dërguara e DASH mbërrin në Tiranë, shoqërohet nga Escobar, takohet me Varhelyi

E dërguara e DASH mbërrin në Tiranë, shoqërohet nga Escobar, takohet me Varhelyi

E dërguara e DASH, Karen Donfried në Tiranë

TIRANË- Zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit Karen Donfried mbërriti mbrëmjen e sotme në Shqipëri në kuadër të një turi që po zhvillon në Ballkan. I pari që takoi ishte Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi që zhvilloi sot një vizitë në Shqipëri.

Në takim u shoqërua nga Gabriel Escobar, i dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor dhe ambasorja Yuri Kim ndërsa paraditen e së premtes do të zhvillojë takime me krerët e politikës.

"Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Europiane & Euroaziatike Karen Donfried & Komisioneri Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi  u takuan për të diskutuar mbi prioritetin e përbashkët të integrimit të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE", shkruhet në njoftimin e zyrës së BE-së në Shqipëri. 

Kryeministrin Edi Rama, Karen Donfried do ta takojë në mesditë, ndërsa takimet zyrtarja e lartë e DASH i nis në Kryesinë e Kuvendit në orën 10:45 me Enkelejd Alibeajn të cilin Shtetet e Bashkuara e njohin si kryetar të Partisë Demokratike. Në takim, Alibeaj do të jetë i shoqëruar me Jorida Tabakun dhe disa deputetë të tjerë, jo pjesë e Rithemelimit.

Zyrtarja e lartë e DASH, Karen Donfried takon Komisionerin për Zgjerimin, Oliver Varhelyi

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Une: 28/04/2022 22:03

  God bless United States of America

  Përgjigju
 • Shqiptari: 28/04/2022 21:44

  LONG LIVE USA!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Rama për Financial Times: Problemi me emigrantët e paligjshëm po zgjidhet falë edhe qasjes ndryshe të Sunak për bashkëpunim dypalësh

Rama për Financial Times: Problemi me emigrantët e paligjshëm po zgjidhet falë edhe qasjes ndryshe të Sunak për bashkëpunim dypalësh