E Diela e Palmës, Papa Françesku nuk e lexon dot predikimin

E Diela e Palmës, Papa Françesku nuk e lexon dot predikimin

Papa Françesku nuk e lexoi predikimin që kishte përgatitur për meshën e të Dielës së Palmës. Gjatë prezantimit të riteve ai u shfaq me një zë të lodhur. Në fund të leximit të Ungjillit u mbajt një moment heshtjeje, pastaj drejtpërdrejt Kredoja pa predikimin e Papës. Është hera e parë që një Papë nuk lexon predikimin e së Dielës së Palmës.

Në meshë ishin të pranishëm 30 kardinalë, 25 peshkopë dhe 350 priftërinj. Mbi katërqind njerëz dërguan palma dhe degë ulliri. Të pranishëm në sheshin e Shën Pjetrit ishin 25 mijë besimtarë.

Në javët e fundit, Papa 87-vjeçar ka vuajtur vazhdimisht nga bronkiti dhe gripi. Papa dha vetëm një mesazh për sulmin terrorist në Moskë dhe luftën në Ukrainë e Gaza.

“Lutjet e mia shkojnë për viktimat e sulmit terrorist të kryer mbrëmjen tjetër në Moskë . Zoti i mirëpret ata në paqen e tij dhe i ngushëlloftë familjet e tyre. Dhe i ktheftë zemrat e ata që mbrojnë, organizojnë dhe kryejnë këto veprime çnjerëzore që ofendojnë Zotin, i cili urdhëroi ‘mos vrisni’”.

"Unë mendoj në një mënyrë të veçantë për Ukrainën e torturuar ku kaq shumë njerëz e gjejnë veten pa energji elektrike për shkak të sulmeve intensive ndaj infrastrukturës, të cilat, përveçse shkaktojnë vdekje dhe vuajtje, paraqesin rrezikun e një katastrofë humanitare. Le të mendojmë për Gazën që vuan kaq shumë”, tha Françesku në fund të festës.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Izraeli injoron GJND, vazhdon bombardimet në Rripin e Gazës

Izraeli injoron GJND, vazhdon bombardimet në Rripin e Gazës