E fejuar me Mbretin Zog/ Zbulohen fotot e rralla të Geraldinës 22-vjeçe, kur vizitoi për herë të parë Shqipërinë

E fejuar me Mbretin Zog/ Zbulohen fotot e rralla të Geraldinës 22-vjeçe, kur vizitoi për herë të parë Shqipërinë

Mbretëresha Geraldinë në vizitën e parë në Tiranë

Gazeta franceze “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar. Mediat ndërkombëtare kanë pasqyruar këtë moment mjaft të veçantë për kohën.  

Në foton lart, Geraldina pas mbërritjes në Tiranë; Foto poshtë, Mbreti Zog para se t'i bashkohej të fejuarës së tij

 "Në Tiranë, kontesha hungareze Geraldina Apponyi, e fejuara e mbretit Zog të Shqipërisë, u prit në mënyrë madhështore nga populli i saj i ardhshëm. Vajza e re, 22 vjeçare, është e bija e kontit Apponyi. Ja ku duket (foto) gjatë arritjes në Tiranë", shkruante shtypi francez. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Shqetësime për sigurinë/ Kongres amerikan merr në pyetje drejtuesin e TikTok: Nuk jemi agjentë të Kinës apo të një vendi tjetër

Shqetësime për sigurinë/ Kongres amerikan merr në pyetje drejtuesin e TikTok: Nuk jemi agjentë të Kinës apo të një vendi tjetër