VIDEO/ E rëndë në Shkup, qytetarët dhurojnë rroba të grisura si ‘ndihmë’ për Turqinë


SHKUP- E gjithë bota është mobilizuar për të ndihmuar të prekurit pas tërmeteve shkatërruese me dhjetëra mijëra viktima në Turqi dhe Siri. Mbi 70 shtete nga e mbarë bota kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit dhe ndihma humanitare për vendet e dëmtuara, përfshirë edhe vendet me ekonomi të dobët të Ballkanit Perëndimor.

Ndonëse vullneti i mirë për të ndihmuar duhet respektuar, megjithatë një iniciativë për të mbledhur ndihma për të mbijetuarit e tërmetit në Turqi, është kritikuar shumë në Maqedoninë e Veriut. Disa video dhe fotografi që tregojnë se si janë mbledhur rroba të vjetra e të dëmtuara në qendrën e Shkupit janë bërë virale në rrjetet sociale. Mes rrobave që janë mbledhur ka dhe veshmbathje të grisura si dhe të vjetra. Ndërkohë që gazetarë dhe aktivistë të shumtë në Maqedoninë e Veriut i kanë konsideruar këto vepra dhe donacione si tallje duke dhuruar rroba të grisura dhe shumë të vjetra.


Lajmi kryesor:

Tërmetet tragjike në Turqi e Siri, mbi 41 mijë të vdekur! OKB kërkon rreth 400 milionë dollarë ndihmë për sirianët


F.D/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi