‘Edhe sa të tjera?’, Braçe i revoltuar reagon për vrasjen në Fier: Kafshë burrë, por jo vetëm ti e vrau edhe drejtësia!

Erion Braçe

Me pyetjen “Edhe sa të tjera?”, Erion Braçe i revoltuar ka reaguar lidhur me vrasjen makaber të shënuar në Fier mbrëmjen e djeshme.

Zëvendëskryeministri në detyrë, e ka quajtur vrasësin e vajzës dhe nënës së re, vetëm 23 vjeç, një kafshë burrë, i cili ia mori jetën teksa ajo po hante bukë pas një dite të lodhshme pune.

Akuzat e Braçes nuk bien vetëm mbi dorën e kriminelit, Elton Metaj por edhe mbi drejtësinë. I habitur, ai nuk mund të besojë se pikërisht ky njeri, është arrestuar vetëm 1 vit më parë për pengmarrje në të njëjtën shtëpi, të së njëjtës grua, ndërsa sot është i lirë...i lirë të vazhdojë krimin e nisur!

I revoltuar, mes rreshtave të tij ai kërkon që dikush të mbajë përgjegjësinë e kësaj tragjedie, një prokuror? apo një gjyqtar?!

Përveç vrasësit dhe drejtësisë, sipas zëvendëskryeministrit në detyrë fajin e ka edhe kultura mizerable siç e quan ai e dhunës ndaj vajzave dhe grave.

Kultura e Dhunës e kultivuar ndër vite! Në këtë moment Braçe solli në vëmendje rastin e ditës së djeshme, në seancën e Kuvendit ku sipas tij një “tufë burrash u eksituan në të njëjtën akt dhune” duke grisur fletët e votimit.

“U irrituan shume ca plehra politike-disa e shprehen e disa e mbajtën përbrenda për te mos e harruar, një status timin rreth një seriali te degraduar ne dhune nen moton: GRATË VDESIN SI BURRAT POR BURRAT JO, RINGJALLEN!”, shkuan Braçe në rrjetin e tij social Facebook.

Në reagimin e tij lidhur me vrasjen e vajzës së re nga ish-bashkëshorti në Fier, ai nuk ka lënë pa ironizuar faktin që do të jetë pjesë e qeverisë edhe për pak kohë duke thënë “A ka mundësi të di unë, meqë jam edhe ca dite me demek zëvendësudhëheqës”.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:41
Vrasja e 23-vjeçares në Fier nga ish-bashkëshorti, Spiropali thirrje ILD: Hetim të thelluar për këtë rast makabër

E tronditur nga vrasja makabre e shënuar gjatë mbrëmjes së djeshme në Fier, ka reaguar Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila ka kërkuar nga Inspektoratit i Lartë i Drejtësisë të kryejë hetim të thelluar për këtë rast.

Ajo e konsideron krimin në familje, i cili duhet të "luftohet" dhe kërkon përgjegjësi institucionale dhe dënime shembullore, në mënyrë që këto raste mos t përsëriten duke lënë pas trishtimin dhe vulën e turpit mbi një shoqëri të tërë.

Spiropali shkruan se vrasja e grave dhe vajzave në familje është krim i llahtarshëm brenda një kodi maskilist patriarkal të atyre që gruan e shohin si pronë me të cilën mund të bëjnë gjithçka; ta mbajnë, ta shesin, ta blejnë, ta dhunojnë, e madje edhe ta asgjesojnë.

Në fund të thirrjes së saj kundrejt Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë, ajo i ka shprehur edhe ngushëllime familjes së vajzës së re që humbi jetën kaq tragjikisht.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 11/09/2021 13:13

    Hetim vetem per kete rast ? Vend i korruptuar deri ne palce , nuk ka asnje institucion shteteror te funksionoje pa dhene rryshfet , te mjeret njerez me keta drejtues qe kane

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Tragjedia në Bullgari/ Detaje të reja nga ekspertiza: Një aksident më parë kishte dëmtuar barrierat e autostradës, në zonë mungon sinjalistika e duhur