Edhe ‘të vegjlit’ bojkot komisionit anti-korrupsion! 6 deputetë kundër 'rrymës'

Edhe ‘të vegjlit’ bojkot komisionit anti-korrupsion! 6 deputetë kundër 'rrymës'

Kuvendi i Shqipërisë dhe 6 deputetët

Pas dy grupeve të mëdha të opozitës, Partisë Demokratike dhe demokratëve të Rithemelimit, që refuzuan Komisionin e Posaçëm anti-korrupsion, të ngritur të enjten në Kuvend me 74 votat e socialistëve, edhe aleatët e vegjël rreshtohen pro bojkotit të tij.

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi e quajti teatër pa moral që para zgjedhjeve, kërkon t’i bëjë presion SPAK.

“Ne e kemi konsideruar një dokument pa vlerë që nuk lufton realisht korrupsionin, qeveria i ka mjetet e nevojshme për ta luftuar korrupsionin. S’ka si e lufton korrupsionin një komision i dominuar po nga kjo qeveri, me kryetar po këta të shumicës. Është një lloj teatri për t’i hedh hi sy popullit”, tha Shehi.

Edhe kolegëve të vet opozitarë, i kërkon të mos pranojnë dialog për t’u ulur në vendet e dedikuara për opozitën.

“Çfarëdo lloj veprimi nga grupe opozitare për të bërë pjesë e këtij triku politik parazgjedhor për ti bërë presion SPAK do lejë përshtypje të keqe para shqiptarëve”, u shpreh Shehi.

Në seancën e së enjtes, asnjë prej deputetëve të partive të vogla opozitare nuk votoi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Anti-Korrupsion, duke iu bashkuar bojkotit të grupit parlamentar të PD.

Këtë vendim on bllok, nuk e respektuan vetëm 6 deputetë, Ervin Salianji Lindita Metaliaj, Ilda Dhori, Elda Hoti, Agron Shehaj dhe Albana Vokshi.

Komisioni i Posaçëm anti-korrupsion do të ketë 11 anëtarë, me një afat fillestar 10 mujor, ndërsa drejtues pritet të jetë socialisti Fatmir Xhafaj. Objekti i komisionit, sipas projekt-vendimit do të jetë skanimi dhe reformimi i luftës ndaj korrupsionit dhe sundimi i ligjit në funksion të integrimit evropian të vendit.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

33-vjeçari ndërroi jetë në burgun e Fushë Krujës, reagojnë ‘Burgjet’: Ishte përdorues i lëndëve narkotike, kishte nisur trajtimin me metadon

33-vjeçari ndërroi jetë në burgun e Fushë Krujës, reagojnë ‘Burgjet’: Ishte përdorues i lëndëve narkotike, kishte nisur trajtimin me metadon