'Ejani me pushime, Vlora po ju pret'/ Kryebashkiaku Dritan Leli për median italiane 'mohon' problemet me sigurinë: Ja ndryshimet e qytetit në 5 vitet e fundit

Kreu i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli ka marrë pjesë në edicionin e 6 të Menaxhimit të Biznesit të Turizmit, i mbajtur në Leçe të Italisë.

Përmes një interviste për “Il grande Salento”, teksa tregon ndryshimet që ka pësuar qyteti bregdetar gjatë qeverisjes së tij vitet e fundit, Leli nuk nguron të ftojë qytetarët e shtetit fqinjë që të zgjedhin Vlorën si destinacion për të kaluar pushimet.

"Ne kemi krijuar një shëtitore të bukur, plot me palma, me një shëtitje prej më shumë se katër kilometrash. Njerëzit mund të ecin pranë detit, të ndalojnë për t’u freskuar në restorante dhe bare moderne, të vizitojnë shumë vende të tjera të bukura që janë afër. Është një qytet që ka ndryshuar me shpejtësi vitet e fundit... Ka të gjitha potencialet për tu bërë një destinacion turistik."

Sipas Lelit, Vlora duhet të jetë ndër vendet e para për t’u vizituar nga qytetarët italianë për shkak edhe të afërsisë, katër deri në pesë orë,  që ajo ka me Brindisin.

“Do të doja të dërgoja një ftesë, për të gjithë ata që po mendojnë të organizojnë pushimet. Të vijnë në Vlorë, gjithashtu sepse është një vend kaq afër Italisë, vetëm katër deri në pesë orë nga Brindisi”, shprehet ndër të tjera Leli.

I pyetur për problemet me çështjen e sigurisë, kryebashkiaku i Vlorës e ka "mohuar" një gjë të tillë, ndërsa gjithë sportivitet- përmes një historie- heq një paralele midis qytetit të tij dhe Romës apo Milanos.

Intervista:

Kryebashkiaku Dritan Leli, si do të paraqitet Vlora juaj sot, këtu në anën tjetër të Adriatikut?

Vlora është një qytet që ka ndryshuar thellësisht në pesë vitet e fundit. Ne kemi bërë shumë investime në infrastrukturë që kanë ndryshuar rrënjësisht pamjen e qytetit tonë. Ne kemi krijuar një shëtitore të bukur, plot me palma, me një shëtitje prej më shumë se katër kilometrash. Njerëzit mund të ecin pranë detit, të ndalojnë për t’u freskuar në restorante dhe bare moderne, të vizitojnë shumë vende të tjera të bukura që janë afër. Është një qytet që ka ndryshuar me shpejtësi vitet e fundit, por ka ende një ofertë të fortë për tu zhvilluar, sepse ekzistojnë mundësitë, ekziston tradita dhe natyra ndihmon në një mënyrë fantastike. Ka të gjitha potencialet për tu bërë një destinacion turistik.

Ndër pikat e forta ju keni një bregdet të mrekullueshëm me një det të bukur. Çfarë jeni duke bërë për ta përmirësuar atë?

Ne ndërtuam qytetin tonë me idenë për të patur një port turistik, për të gjithë Shqipërinë dhe për vendet e tjera të Adriatikut, në veçanti për Italinë dhe Puglia, duke pasur parasysh afërsinë tonë. Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu. Kemi ardhur në Itali për të paraqitur ofertën tonë turistike, për ta prezantuar qytetin tonë tek italianët, të cilët vitet e fundit janë gjithnjë e më prezentë në sheshet tona. Dhe do të doja të dërgoja një ftesë, për të gjithë ata që po mendojnë të organizojnë pushimet, të vijnë në Vlorë, gjithashtu sepse është një vend kaq afër Italisë, vetëm katër deri në pesë orë nga Brindisi, për të mbërritur në qytetin tonë, që është vendi për të zbuluar Italisë, vetëm katër deri në pesë orë nga Brindisi, për të mbërritur në qytetin tonë, që është vendi për t’u zbuluar .

Duke folur për transport, distanca midis Salento dhe Vlorës mund të bëhej edhe edhe më shpejt.

Ne po punojmë shumë me kryetarin e bashkisë së Brindisit, gjithashtu me Autoritetin Portual të Puglia, për të gjetur zgjidhje më të mira për transportin dhe t’i bëjmë lidhjet më efikase. Ne vendosëm një traget tjetër në rrugën Vlorë-Brindisi, por duhet të zhvillojmë më tej lidhjet, sepse ka mundësi për të përmirësuar transportin për të sjellë më shumë njerëz. Ne po organizojmë gjithashtu një tender të madh ndërkombëtar për ndërtimin e një aeroporti të Vlorës, me një investim të madh për të zhvilluar përfundimisht të ardhmen turistike të qytetit tonë në një mënyrë të përshtatshme.

Distanca me Otranton është më e afërt, a mendoni për ura lidhëse më të shpejta?

Sigurisht, mund të mendojmë edhe për lidhje të shpejta me Otranton, veçanërisht në verë, kur trafiku është më intensiv, sepse ka kaq shumë njerëz në Itali që duan të lëvizin, për të ardhur në anën tjetër të Adriatikut. Ne mund të bëjmë gjithçka, por gjëja më e rëndësishme është promovimi, reklamimi. Ne i kushtojmë vëmendje të veçantë publikut italian, udhëtarëve, sepse mendoj se italianët janë një popull që udhëton shumë. Dhe nëse kërkesa rritet, investimet për të përmirësuar pranueshmërinë gjithashtu mund të rriten.

A ka akoma ndonjë problem sigurie në Vlorë?

Në këtë drejtim, unë do të doja të tregoja një histori të bukur me një gjeneral të vjetër, i cili vinte shpesh në Shqipëri dhe bënte udhëzues turistikë me anije me vela. Ai, një burrë 75 vjeç, mbaj mend, që qëndronte çdo verë në Orikum, më tha: “Orikumi është 25 kilometra nga Vlora, edhe nëse dal në 10 të mëngjesit, marr biçikletën time për të shkuar pesë kilometra për të blerë diçka, asgjë nuk më ndodh. Unë nuk mund ta garantoj se kjo ndodh në periferi të Romës ose Milanos ose në ndonjë vend tjetër në Itali. Shqipëria është një vend paqësor.

Po shërbimet që ofrohen si janë?

Shërbimet janë gjithashtu në zhvillim të madh. Gastronomia në qytetin e Vlorës është ndër më të mirat në Ballkan, në shumë restorante mund të shijoni kuzhinën tipike të qytetit tonë. Shërbimet e akomodimit gjithashtu po përmirësohen. Sigurisht që ato nuk janë akoma si ato të disa qyteteve italiane, si në Milano, për shembull. Ne po bëjmë hapa të vegjël, por të sigurt përpara .

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • toni: 22/02/2020 18:19

  po ju pret me atentate ,djegie makinash ,injorance,dhe kushte mediokre ,faleminderit por parate e mia do i shpenzoj gjetke

  Përgjigju
 • Vlonjati Pjella Lushnjarit: 22/02/2020 10:43

  Ah Lelëzeza vlorëzeza thuaj

  Përgjigju
 • Edi rama: 22/02/2020 09:55

  Ky esht e keqja e Shqiperise, se ka mbledh rreth vetes vec kriminele pseudo oligarke. Asnje mos vi, ta braktisim Edin, Tanin, Rilindjen, qe te ngelen vetem e te han njeri tjetrin, se ne na moren shpirtin plehrat

  Përgjigju
 • Selenice: 22/02/2020 09:27

  O shoku Lelë ne jetojme ne Vlore dhe nuk jetohete me vlonjëtë. Nuk shkele njeri!

  Përgjigju
 • Labi: 22/02/2020 08:38

  O Leli po ndonje mbetje kancerigjeni qe i silltevai miku yt do na japesh si suvenire ore??

  Përgjigju
 • Qimja: 22/02/2020 00:41

  Hahha Dritan Leli ben ftese te huajve ne krah te popocit....ejani se ju ben popoci xhiro me skaf

  Përgjigju
 • Vlonjati emigrant: 22/02/2020 00:31

  Keto fasadat e propagandes se sigurise mos i fshij me bukurine e Vlores..se po te ishte aq e sigurt jeta aty..sdi ikja si mijera vlonjat dhe une.. Ndaj leri keto "propaganda" kalbesire si Rama-Meta-Berisha... Se nuk lahet pislleku tyre me keto reklamat fasade .. Cazzo di merda..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?