Eklipsi më i gjatë hënor ndodh sonte, disa bestytni që duhet t'i ndiqni

Eklipsi më i gjatë hënor ndodh sonte, disa bestytni që duhet t'i ndiqni

Eklipsi hënor

Mbrëmjen e sotme pritet që të ndodhë eklipsi më i gjatë hënor që ka ndodhur në shekullin e 21-të, i cili pritet të shihet në pjesën më të madhe të Evropës, Azisë, Australisë, Afrikës dhe në një pjesë të Amerikës së Jugut.

Gjithçka do të fillojnë në orën 21:30 kur mund të shohim diskun hënor të fillojë të zhytet tërësisht në hijen e tokës.

Me kalimin e minutave, Hëna do të lëvizë në pikën më të thellë të hijes së Tokë,kohë gjatë së cilës ajo do të bëhet shumë e errët, ndoshta edhe krejt e padukshme për syrin e lirë.

Rreth orës 01:28, në fazën e fundit, spostimi i Hënës nga qëndra e Tokës do të shoqërohet nga planeti Mars, i cili mbrëmjen e 27 korrikut do të afrohet shumë me Tokën duke na treguar edhe ngjyrën e tij të sipërfaqes.

Eklipsi tjetër hënor do të ndodhë në 21 janar të vitit 2019, por që do të mund të shihet qartazi vetëm nga Amerika Veriore dhe Jugore.

  Disa besëtytni mbi eklipsin hënor që duhet t'i ndiqni:

1.Gatimi, ngrënia dhe pirja shmangen gjatë eklipseve hënore në Indi pasi njerëzit janë supersticiozë se mund të helmohen.

2. Në Shtetet e Bashkuara, mendohet "si shenjë e një apokalipsi".

3. Në Tibet, njerëzit besojnë se veprat e mira dhe të këqija shumëfishohen dhjetëfish gjatë një eklips hënor.

4. Në Afrikën e Jugut, njerëzit duhet të luten në mënyrë që këto objektet qiellore të zgjidhin konfliktin e tyre.

5. Në shumë pjesë të botës, gratë shtatzëna këshillohen të qëndrojnë në ambiente të mbyllura. Njerëzit besojnë se Hëna do të "mallkojë" foshnjën e palindur.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Aleanca ‘miqësore’ e Xi Jinping dhe Putin, si provokoi ‘fshehurazi’ në detaje Rusia gjatë vizitës së liderit kinez?

Aleanca ‘miqësore’ e Xi Jinping dhe Putin, si provokoi ‘fshehurazi’ në detaje Rusia gjatë vizitës së liderit kinez?