POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Ekskluzive-Intervista/ Zylfije Haklaj: E vërteta e vrasjes së Azem Hajdarit

Zylfie Haklaj dhe Fatmir Haklaj, Sali Berisha, Azem Hajdari dhe vëllezrit Haklaj

Nga Muhamed Veliu/Elton Qyno

Zylfije Haklaj, motra e 4 vëllezërve Haklaj,  të vrarë në Tropojë, ka dhënë një intervistë ekskluzive për gazetën “Shqiptarja.com”.

Gazeta botoi dje pjesën e parë të intervistës me Zylfijen, ku dëshmitarja e rëndësishme e ngjarjeve të pas viteve 90 në Tropojë, tregoi si kishte nisur hasmëria me fisin Hoxha dhe përplasjen me ish-Presidentin Sali Berisha. Sipas Zylfije Haklajt, Berisha ishte personi kryesor që përfitoi nga ngjarjet e përgjakshme në Tropojë. 

Në pjesën e dytë të kësaj interviste, Zylfije Haklaj flet për vrasjen e Azem Hajdarit në 12 shtator të vitit 1998. Zylfije Haklaj tregon versionin e të vëllait, Fatmir Haklaj.

Zylfija tregon se pas vrasjes së vëllait të vogël, Shkëlqim Haklajt, Azem Hajdari i dërgoi një letër ngushëllimi babait të saj, Muharrem Haklajt. 

Në këtë intervistë flitet edhe për rolin e dy vëllezërve, Ismet dhe Izet Haxhia. Ajo ka “shënjestruar” Sali Berishën si urdhëruesin e vrasjes së vëllait të saj Fatmir Haklaj. Në intervistë ajo ka folur edhe për rolin e fisit të Haklajve në Luftën e Kosovës.

Pjesën e dytë të intervistës së Zylfije Haklajt, mund ta lexoni të plotë sot në Shqiptarja.com versioni Print

Ndalohet rreptësisht ripublikimi i këtij shkrimi sipas nenit 80 ligji 35/2016

d.ba./
Komento

Komente

  • ARJAN CANI: 20/07/2018 10:11

    KRIMINELI DO GJYKOHET RENDE

    Përgjigju
  • Kata Kolok: 19/07/2018 17:53

    Kur Berisha do haje tullumin?

    Përgjigju