Ekskluzive/Dokumenti: Skandali me cilësinë e miellit, AKU kallëzon dy importuesit e mëdhenj

Skandali për cilësinë e miellit vijon tanimë me prova konkrete. Report TV disponon dokumentin, në të cilin Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka kallëzuar në Prokurori dy prej kompanive më të mëdha importuese të miellit në vend, "Vëllezërit Hallaçi" dhe "Besniku sh.p.k" të cilat kanë deklaruar shifra të gabuara të nivelit të proteinave.

Ky kallëzim në prokurori vjen pasi AKU ka ushtruar kontrolle zyrtare intensifikuese mbi monitorimin e këtyre Operatorëve me aktivitet ekonomik “Prodhim, përpunim, ambalazhim e fabrikim i miellrave të llojeve të ndryshme, tregtim me shumicë e pakicë i tyre, import-eksport i tyre”, të cilat produktin “Grurë” dhe produktin “Miell” e importojnë nga vendet e tjera, kryesisht nga vend-origjina (Rusia, Serbia, Italia etj…) duke i sjellë këto produkte ushqimore në territorin Shqiptar, nëpërmjet pikave të kalimit kufitar ose në mënyrë të jashtëligjshme.

Në kallëzimin e dorëzuar në prokurori, AKU thotë se:

Gjatë inspektimit u konstatua se ka një mospërputhje të madhe në lidhje me deklarimin e % së proteinës së miellit të grurit në dokumentacion shoqërues doganor si dhe në etiketën e produktit të paketuar, me rezultatet e analizave laboratorike që kanë rezultuar gjatë analizimeve të bëra nga speacialistët e laboratorit.

AKU në kallëzim thekson se:

Të dyja kompanitë Vëllezri Hallacci dhe Besniku sh.p.k kanë bërë importimin e produkteve të miellit të Grurit nga Shteti i Kosovës, nëpërmjet deklarimit të rremë në pikat kufitare në lidhje me cilësinë e produktit të miellit të grurit, duke e futur këtë produkt në territorin shqiptar jo me cilësinë e duhur së pasqyruar në dokumentacion doganor dhe në etiketën e produktit.


(Kallëzimi i AKU për dy kompanitë që importojnë miell)

Por, çfarë dëmesh shkakton te konsumatori konsumimi i këtij lloji mielli?!

Në kallëzimin e AKU që disponon Report TV njoftohet se pamjaftueshmëria e proteinave në organizëm sjell pasoja të rënda edhe për kategoritë e veçantë të konsumatorëve siç janë fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Mungesat proteinike ndikojnë më shumë në rritjen e fëmijëve, duke qenë se kjo është periudha më vendimtare ku dhe nevojat për proteina janë më të larta. Gjatë periudhës së shtatzënisë, marrja e pakët e proteinave nga nëna ndikon negativisht në zhvillimin e fetusit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mali g: 15/05/2018 02:32

  Njeri nga kafshet e Besniku shpk e ka emrin Dervish Domi ata tjeret nuk me kujtohen por me kane thene nipi i tij si dhe me ka rene ti takoj per punë pune,edhe njerezit ne Kukes i njohin si vellezer njerez te keqinj dhe shpellare si ne pamje te jashtme dhe ne zemer e shpirt.Keta duhen qr familjarisht.ps nuk kam asnje konflikt me ta vetem me acarojne se paskan abuzuar me popullin (fukaralleku i popullit do ju zere frymen ketyre monstrave)

  Përgjigju
  • Neritan: 15/05/2018 10:01

   Shpellart te flasin perballe dhe me emer o spiun rq un jam nipi

 • Mali g: 15/05/2018 02:22

  Te dy keto subjekte jane ne Kukes,keta Besniku sh.p.k jane me mbiemer Domi,njerez shpellash qe kane bere leke ne shpine te fukarenjve.ZOTI jua kthefte ne kokat e tyre se jane edhe njerez shpirte keqinj te gjithe si vellezer,edhe keta Hallacet nuk jane me te mire por jo si keto (Domt)kafshet me fytyre njeriu.

  Përgjigju
  • ENSAR NERITA ROBERT DOMI: 08/05/2020 17:32

   PISA

  • Robert: 15/05/2018 12:33

   Mali g. Domt te q** gruen ty mor pis ma jep emrin dhe te tregoj kush jan domt

 • Brumi: 14/05/2018 23:08

  Ha ha ha ne dore te ha llaçit

  Përgjigju
  • Ensa: 09/05/2020 12:36

   Do ju vi te 3 nej dit aty

 • Marui Taqi: 14/05/2018 18:16

  E mor Zot ska ndonjë gjë se e han derrat që nuk çohen tju .... nonat këtyre fundërinave që luajn me jetën e njerzve e ata të pasurohen mbi fatkeqësin e tjetrit pthu pthu rac e keqe qelbësira .

  Përgjigju
  • tshkerdhefsha fisin marui taqi: 24/06/2020 13:11

   dil me emer se ta kallxoj mir qefin

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pal Trashaj u vetëvra para SPAK pas mashtrimit me mikrokreditë, Manja në Kuvend: Do zbardhim fenomenin

Pal Trashaj u vetëvra para SPAK pas mashtrimit me mikrokreditë, Manja në Kuvend: Do zbardhim fenomenin