Ekspertët ngrenë alarmin për tornado të fuqishme, stuhi dhe përmbytje në SHBA

Ekspertët ngrenë alarmin për tornado të fuqishme, stuhi dhe përmbytje në SHBA

Qendra Kombëtare e Parashikimit të Stuhive në SHBA ka paralajmëruar tornado të forta që mund të qëndrojnë në tokë për distanca të gjata në pjesë të jugut të martën, si edhe shira, breshër në formën e topave të tenisit dhe përmbytje, raportojnë mediat e huaja.

Më shumë se 25 milionë njerëz do të jenë në rrezik pasi stuhitë e fuqishme të së martës do të lëvizin nëpër rajon që shtrihet nga Teksasi lindor në Indiana dhe Xhorxhia.

Qendra Kombëtare e Parashikimit të Stuhive tha se qytetet e prekura mund të përfshijnë New Orleans; Memphis dhe Nashville në Tenesi; dhe Birmingham, Alabama.

Pjesë të Luizianës dhe Misisipit do të jenë në rrezikun më të lartë për stuhi të forta të martën pasdite dhe në mbrëmje, ku moti do të jetë i ashpër, e cila do të vazhdojë deri të mërkurën.

Është e rrallë që parashikuesit federalë të paralajmërojnë për tornado të mëdha me potencial për të shkaktuar dëme në distanca të gjata, por ata po e bëjnë këtë në parashikimet e së martës për të parandaluar një pjesë të rrezikut që njerëzit të marrin masa.

Tornadot me një vlerësim EF3 në shkallën e përforcuar të tornados Fujita mund të prodhojnë erëra deri në 265 km në orë.

Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Misisipit u bëri thirrje banorëve që të gjejnë mënyra se ku të shkojnë për të qëndruar të sigurt.

Agjencia gjithashtu u bëri thirrje njerëzve që të fotografonin shtëpitë e tyre përpara goditjeve të rënda të motit. 

“Këto foto mund të përdoren për qëllime sigurimi dhe/ose ndihmë të mundshme nëse shtëpia juaj është dëmtuar nga stuhia”, ka shkruar agjencia në Twitter.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

‘Gjatë përcjelljes së Hrushovit në Rinas, Enveri bëri një gjest të pahijshëm…’/ Rrëfimi i rrallë i ish-përkthyesit të Enver Hoxhës

‘Gjatë përcjelljes së Hrushovit në Rinas, Enveri bëri një gjest të pahijshëm…’/ Rrëfimi i rrallë i ish-përkthyesit të Enver Hoxhës