Ekspertja e PD-së: Shqipëria ndër 10 vendet me shifra rekord në Europë, qeveria e paaftë të menaxhojë situatën

Foto ilustruese

Liljana Shyqyriu, ekspertja e Task Forcës Anticovid pranë PD-së thotë se ka një nivel rekord të prekurish në vendin tonë, që ka qëndruar i pathyer për të gjithë periudhën. Ajo fajëson qeverinë për këtë situatë duke mos pasur një strategji. Sipas saj që prej fillimit të muajit korrik Shqipëria ka qenë një nga 10 vendet e para ne Europë për sa i takon numrit të rasteve të reja dhe numrit të vdekjeve për 1 milion banorë.

Postimi i plotë:

Që me fillimin e epidemisë së Covid-19 në vendin tonë ka pasur një rekord  në nivel europian i cili është mbajtur nga Shqipëria dhe ka qëndruar i pathyer për të gjithë periudhën. Ky është ai i testimeve për 1 milion banorë ku ne klasifikohemi gjatë gjithë kohës në vendin e fundit dhe vendi i parafundit  ka më shumë se dyfishin e testeve tona. Këtij rekordi fatkeqësisht ju shtua me vonë rekordi i mungesës së një strategjie të qartë sidomos objektivi i cili do parandalonte parandalimin e përhapjes së Covid në grupet vulnerabël të popullatës : personat me moshë mbi  65 vjeç, personat e prekur nga sëmundjet kronike dhe  personeli shëndetësor , grupe të cilat  gjate gjithë kohës u goditen vrullshëm nga epidemia. Gjatë muajit korrik dhe në vazhdim këtyre dy rekordeve ju shtuan dhe dy rekorde të tjera të cilat penalizojnë direkt shëndetin dhe jetën e qytetarëve shqiptarë.  Që prej fillimit të muajit korrik ne kemi qenë një nga 10 vendet e para ne Europë për sa i takon numrit të rasteve të reja dhe numrit të vdekjeve për 1 milion banorë. Këto  janë dhe rekordet më fatkeqe te gjithë periudhës së epidemisë.  Përfundimisht Institucionet Shëndetësore janë treguar të paafta në vënien në eficencë të një strategjie por kanë arritur të mbajnë me fanatizëm rekordet negative . Shpresojmë që kritikat dhe sugjerimet e shumta që janë bërë ndaj tyre në funksion të shëndetit të qytetarëve të mos vazhdojnë të bien në vesh te shurdhër dhe te shërbejnë për të rikthyer sigurinë, qetësinë dhe garancinë qytetareve.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?

Komento

Komente

 • Saliu: 06/08/2020 22:57

  Cfare monstrash ka kjo parti gezojne dhe kalojne ne orgazem kur nxijne shqiperine.O mjerane covidi ska parti dhe tregoi qe ska asnje vend ne bote qe ta parandaloi.Zoti i ndihmofte shqiptaret

  Përgjigju
 • Vjola: 06/08/2020 06:56

  A u kenaqet ju qelbaniker te PD e Lsi e bishtat e tjere nga mbrapa duke folur dhe vejellur vrer kundra masave qe mori shteti ? TANI NA BENI QE JU VJEN KEQ PER POPULLIN .bejini nje te mire ketej vendi mbylleni ate goje te ndyre se tjeter gje te mire nuk keni bere ne keto 30 vjet .

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Covid/ Kryeministri Johnson njofton për kufizime të reja në Britaninë e Madhe