U kthye nga emigrimi, fermeri investon në Elbasan: Kungujt nuk shiten, kërkoj kompensim

Arjan Hoxha është kthyer 9 vite më parë nga emigracioni për të investuar kursimet e jetës por dhe eksperiencën e përvetësuar në Kretë në kultivimin e perimeve në sera.

Fermeri nga Sulova e Elbasanit tha se ka investuar 6 milionë lekë, një pjesë e tyre me kredi për të ngritur këtë sere me kunguj me sipërfaqe 6 dynym.

“Kam investuar 60 milionë lekë, nga të cilat këtu ka dhe kredi 30 milionë lekë. Vendi ynë i dashur na kthen shpatullat, nuk na jep asnjë lloj mbështetje se ne e hedhim, se ne e prodhojmë ne nuk kemi asnjë lloj subvencionimi asnjë lloj shprese. 

Kjo është koha e vjeljes, por fermeri thotë se nuk gjen treg për shitjen e prodhimit.

“Kam dhënë të gjitha investimet e mia. Sot unë jam me duart lart sepse i gjithë malli sot është në tokë asnjë nuk jep interes për të blerë këtë mall.”

I revoltuar për humbjet e mëdha, Hoxha kërkon dëmshpërblim. Fermeri shprehet se ky është viti i dytë që del me humbje nga kultivimi i kungujve në sera.

/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jgdfgfddd: 03/05/2022 09:04

  Ca lloj deficenti eshte ky, nuk dite bej biznes dhe nuk paska as iden me minimale. Po atyre n Krete o tope shteti ja blente kungullin.

  Përgjigju
 • Arben: 02/05/2022 20:04

  Une se kuptoj se si 2 vjet resht mbjell kungull dhe pyes cpune ka shqiperia ketu vendi yne? Komentet e disa komentuesve i shoh me vend. Dhe kerkon demshperblim ???! Po pse? Se nuk ham kunguj shume ne?

  Përgjigju
 • Goni: 02/05/2022 17:17

  Mbillni pak kungull,o kungull,,pak domate,,pak luleshtrydhe,,,,pak,spec,pak kastravec,,pak sallate,,pak Groshe,,pak spinaq,,pak grure e miser ,.jonxhe...jo vetem nje gje....

  Përgjigju
 • Naqe: 02/05/2022 17:13

  Coja Lindes se Rames tja beje lakror burrit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Autorët e traditës dhe urat e brishta për te lexuesi! Kulla: ‘Fishta’ i rimëkëmbur, prej ribotimeve e studimeve

Autorët e traditës dhe urat e brishta për te lexuesi! Kulla: ‘Fishta’ i rimëkëmbur, prej ribotimeve e studimeve