(VIDEO+ FOTO) Emigrantë të armatosur tentojnë të marrin peng anijen turke në Napoli! Forca Speciale e Marinës ushtarake neutralizon pengmarrësit, arrestohen autorët

Forcat speciale të marinës ushtarake italiane kanë ndërhyrë për të neutralizuar një pengmarrje të një anije mallrash që lundronte nga Turqia në Francë, pasi 15 emigrantë me thika tentuan të marrin peng anijen teksa lundronte në Gjirin e Napolit.

Operacioni special u zhvillua në Detin Tirren, në brigjet e Napolit, nga ku forcat speciale 'San Marco' të marinës ushtarake, zbritën nga helikopterët për të neutralizuar grupin e emigrantëve që kishin sulmuar anijen Galata Seaways, bën me dije agjencia e lajmeve italiane Ansa.

Anilja, e cila ishte nisur nga porti Topcular në Turqi më 7 qershor, po udhëtonte drejt Francës në portin e Sete dhe ishte planifikuar të mbërrinte të shtunën.

Mirëpo gjatë udhëtimit anija u sulmua nga 15 emigrantë “piratë”, të cilët ishin të pajisur me thika.

Me të marrë informacion ushtarët italianë bllokuan menjëherë një pjesë të grupit të sulmuesve që kishin ende me armë në dorë.

Në pranga kanë rënë 5 persona të grupit që mbante thikat në duar të cilat më pas u sekuestruan nga policia. Ndërsa tre emigrantë do të hetohen në gjendje të lirë për armëmbajtje pa leje. Raportohet se emigrantët janë me origjinë siriane, afgane dhe irakiene.

M.T/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tahipi: 10/06/2023 12:25

  Pse si bejn ushqim per peshk

  Përgjigju
 • Malsori: 10/06/2023 11:21

  Kto jane mbeturinat e njerzimit,kto specie te fëlliqura te njerëzimit jane mësuar veq me kamxhik tek koka edhe te rrin shpellash me byth përpjetë,kto se meritojnë te jetojnë ne qytetërim edhe liri

  Përgjigju
  • Loku: 10/06/2023 11:51

   Qyterimi iliri me shpellar qe jetojn akoma me gjakmarrje

 • Eri: 10/06/2023 10:37

  Do hetohen ne gjendje te lire!!!!!! Tmerr ..me arme be dore po ata jane kriminele..kthejini ne shkretetirat nga vijne...mos u jepni kurre azil ...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Serbi - Angli nis me përleshje, titullarët e ndeshjes së 'Veltins Arena'

Euro 2024/ Serbi - Angli nis me përleshje, titullarët e ndeshjes së 'Veltins Arena'