Emigranti shqiptar “ngujohet”
brenda kishës në SHBA/FOTO

Emigranti shqiptar “ngujohet”<br />brenda kishës në SHBA/FOTO<br>
Familja e një emigranti shqiptar ka marrë strehim nga kisha Metodiste në Detroit të SHBA për të shmangur deportimin e autoriteteve të emigracionit amerikane në 5 shkurt.

Policia amerikane i kishin kërkuar kryefamiljarit shqiptar deportimin bashkë me dy djemtë e tij dhe gruan por kisha ka marr vendim ta mbroj duke e strehuar brenda ambienteve. Gazetari Davide Greene ka realizuar një intervistë të shkurtër me shqiptarin e quajtur Dedë Rransburgaj.

Greene e ka pyetur për kushtet e jetesës por edhe për përfshirjen e tij me ekstremist islamik (ISIS)dhe si ka ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Shqiptari i quajtur Dedë i ka treguar se jeton në kushte të vështira, gruaja e tij është shumë e sëmurë por nuk mund të kthehet në Shqipëri. Ka treguar se është në dijeni për vendimin e autoriteteve amerikane.

“Jetoj me vështirësi gruaja ime është shumë e sëmurë për më shumë se 11 vjet. Kam ardhur si të gjithë emigrantët e tjerë para 20 vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Erdha sepse është një shtet i lirë dhe për një jetë më të mirë.

Autoritetet e emigracionit më kanë kërkuar të largohem në Shqipëri brenda datës 5 shkurt por unë nuk mundem, pasi kam shumë vështirësi. Bëra kërkesën e parë për leje qëndrimi në vitin 2006 por nuk e pranuan, e kërkova përsëri por e refuzuan p
ër herë të dytë.” tha shqiptari.

Punonjësja e kishës, Jill Zundel ka shpjeguar se është dijeni se kërkohet depërtimi i familjes shqiptare, madje edhe për lidhjen e tij me ISIS-in por ne ndjekim shembullin e jezuit.

Pavarësisht se kërkohet depërtimi i tij ai vazhdon të qëndroj brenda ambienteve të kishës së Detroitit për të tu mos kthyer në Shqipëri. Nuk jepen më shumë detaje lidhur me qytetin e origjinës.

kisha detroit

a

Redaksia Online
Xh/F/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Shkoi për të prerë dru, ndërron jetë 42-vjeçari në Berat! I ra trungu i pemës

Shkoi për të prerë dru, ndërron jetë 42-vjeçari në Berat! I ra trungu i pemës