Emigrantja shqiptare në Britani tregon historinë e jetës: Emigrova me gomone dhe kamion që 5 vjeçe! Refugjatët sot kanë nevojë për një dorë ndihmë

Emigrantja shqiptare në Britani tregon historinë e jetës: Emigrova me gomone dhe kamion që 5 vjeçe! Refugjatët sot kanë nevojë për një dorë ndihmë

Kristi Çela

Në mes të debatit dhe diskutimeve për emigrantët shqiptarë, sipërmarrësja Kristi Çela rrëfeu historinë e jetës pasi që në moshën 5-vjeçare emigroi drejt Britanisë së Madhe së bashku me familjen e saj. Ajo u shpreh se po e ritregon historinë pasi e konsideron të nevojshme në këto ditë.

15 vitet e para të jetës së Kristit ishin të vështira se po përpiqej të përshtatej me një kulturë ndryshe nga ajo e Shqipërisë por kjo e ka ndihmuar të kuptojë më mirë njerëzit. Kristi bëri një postim të gjatë pasi kaloi një javë në një kamp refugjatësh duke u munduar që t’i japë siguri dhe mbështetje të gjitha grave e fëmijëve.

“Shpesh ose jo, ne shohim majën e ajsbergut, por jo atë që është poshtë. Ne shohim produktin përfundimtar, por jo udhëtimin që bëri dikush për të arritur atje ku është sot.

Unë ju kam treguar historinë time më parë, por, do ta them përsëri pasi është e nevojshme në kohët e sotme. Unë isha një vajzë refugjate shqiptare 5-vjeçare që emigroja në Britaninë e Madhe nga gomonia dhe eca në këmbë deri në pjesën e pasme të një kamioni banane me familjen time.

I kalova 15 vitet e para të jetës sime duke u përpjekur të përshtatem me një kulturë krejt të re dhe duke kuptuar se si do t'i bëja këto botë konfliktuale të funksiononin në harmoni. Në një moment u ndjeva kaq konfuz me dy kultura të ndryshme, tani e kuptoj se sa me fat kam qenë gjatë gjithë kësaj kohe. Unë kuptoj njerëz nga sfera të ndryshme të jetës dhe e përdor atë për t'i kuptuar më mirë ata.

Ajo që dija atëherë dhe ajo që di tani është pavarësisht se sa "suksesshme" bëhet çdo gjë që po bëj, unë gjithmonë do të ndriçoj atë që kam qenë dikur… një vajzë refugjate 5-vjeçare që kishte nevojë vetëm për një dorë ndihmëse. Kjo është arsyeja të  kaloj një javë në një kamp refugjatësh [email protected] ishte është kaq jetike dhe e nevojshme.

Kam takuar kaq shumë njerëz që duan vetëm një jetë të sigurt. Unë duhet t'i ndihmoj gratë të lëvizin trupat e tyre dhe t'u siguroj atyre një normalitet. Kam marrë më të mirën nga të gjitha gratë dhe fëmijët që takova që nuk e kanë idenë se sa kanë bërë për mua. 

Disa nga këta njerëz nuk kanë zgjidhje në jetën e tyre. Pra, nëse ka një gjë që mund t'ju them sot… bëhuni një oportunist, rrëmbeni atë shans, bëni një zgjedhje dhe kuptoni se sa me fat jemi që të vendosim se çfarë duam të bëhemi në të ardhmen, kështu që SHKONI DREJT SAJ “, shkruan Kristi.

Kujtojmë se Emigrantja nga Shqipëria në Mbretërinë e Bashkuar dhe shoku i saj i saj i palestrës ngritën një biznes në 2017: një aplikacion me fokus gratë sa i takon fitnessit dhe ushqimit, app EvolveYou. Emri i saj u rendit në revistën prestigjoze amerikane “Forbes”, si një nga sipërmarrëset më të suksesshëm nën moshën 30 vjeç në Europë.

 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas