EMRAT/ U kapën duke transportuar drogë, dënohen me burg 4 shqiptarët në Britaninë e Madhe! U zbulua një fermë kanabisi me vlerë 390 mijë paund

EMRAT/ U kapën duke transportuar drogë, dënohen me burg 4 shqiptarët në Britaninë e Madhe! U zbulua një fermë kanabisi me vlerë 390 mijë paund

Shqiptarët e arrestuar në Britani

BRITANI E MADHE- Katër shqiptare të arrestuar që në janar të këtij viti janë lënë në burg nga autoritetet britanike. Katër shqiptarët, Enio Kamberi 24 vjeç, Eriton Qato 28 vjeç, Esat Qama 25 vjeç dhe Eduard Rrapushaj, u arrestuan pasi u gjetën me një fermë kanabisi prej 390, 000 paund në një ish-bastiere në Workington.

Policia kishte marrë fillimisht raportime që grupi vepronte në mënyrë të dyshimtë dhe e ngarkonin drogën një furgon Ford Transit ngjyrë argjendi më 16 janar. Ky automjet ishte parë jashtë ambienteve në Market Place, Workington.

Furgoni u ndalua në M6 në Lancashire nga një oficer që ruante vëzhgimin, i cili ndjeu se automjeti ishte ulur në tokë dhe dukej i mbingarkuar. Shoferi ishte Eneo Kamberi, 24 vjeç dhe pasagjerët e tij ishin 28-vjeçari Eriton Qato dhe Esat Qama, 25 vjeç, të cilët fillimisht dhanë një emër të rremë.

Pasi oficeri zbuloi një erë të fortë kanabisi, ai vendosi të kontrollonte furgonin, duke gjetur 120 qese plastike të zeza që përmbanin produkte të mbeturinave, të cilat ishin mbetje të një kanabisi.

Të tre ranë në pranga. Një person i katërt, Eduart Rrampushaj, 37 vjeç, pa adresë fikse, u gjet lart në pronë dhe u arrestua në vendngjarje.

Në total u gjetën 246 bimë kanabis. Një ekspert droge vlerësoi se një rendiment i mundshëm për shitje në rrugë mund të peshonte pothuajse 39 kg dhe vlerësohej deri në 388,680 £.

CCTV tregoi Kamberin dhe Qamën, jashtë rrugës Neëark, Bradford dhe Qato, të Nesfield Street, Bradford, duke mbërritur në adresë dhe duke shkarkuar kuti të shumta kartoni nga furgoni, përpara se ta ngarkonin me thasë koshi.

Të katër burrat pranuan se ishin të shqetësuar në prodhimin e një droge të kontrolluar të klasës B.

Gjykatësi Nicholas Barker i burgosi ​​burrat me 21 muaj secilin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!