Energjia rrit më tej kostot e ndërtimit

Energjia rrit më tej kostot e ndërtimit

Foto ilustruese

Kostot e ndërtimit kanë vijuar rritjen në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, të ndikuara nga energjia dhe shpenzimet materiale.

Sipas INSTAT, Indeksi i Kushtimit në Ndërtim, në tremujorin e katërt 2022 arriti 110,3 kundrejt tremujorit të katërt 2020 si periudha bazë. Ndryshimi vjetor i Indeksit të Kushtimit në Ndërtim në tremujorin e katërt 2022 është 7,0%, një vit më parë ky ndryshim ishte 3,1%.

Ndryshimet vjetore të grupeve kryesore: Krahasuar me të njëjtin tremujor të një viti më parë, rritja më e madhe e çmimeve vërehet në grupin “Shpenzime energjie” me 14,1%, pasuar nga grupet, “Shpenzime materiale” dhe “Kosto të tjera” me 7,9% secila, “Shpenzime makinerie” me 5,3%, “Shpenzime për paga” me 5,0% dhe “Shpenzime transporti” me 1,9%.

Brenda grupit “Shpenzime materiale”, indekset e nëngrupit “Materiale ndërtimi” shënuan rritjen më të lartë me 8,4%, pasuar nga grupi “Materiale hidro-sanitare dhe ventilimi” me 7,8% dhe “Materiale elektrike dhe komunikimi” me 5,9%.

Ndryshimet tremujore të grupeve kryesore

Sipas INSTAT, Indeksi i Kushtimit në Ndërtim shënoi rritje me 0,8%, krahasuar me tremujorin e tretë të vitit 2022.

Rritja më e madhe e çmimeve vërehet në grupin “Shpenzime materiale”, “Shpenzime për paga” dhe “Shpenzime transporti” me 1,3% secila, pasuar nga grupet “Kosto të tjera” me 1,0% dhe “Shpenzime makinerie” me 0,7%. Ndërsa, grupi “Shpenzime energjie” shënoi ulje me 1,0%.

Çmimet e apartamenteve nuk pritet të ulen
Çmimet e apartamenteve janë shtrenjtuar ndjeshëm dy vitet e fundit, duke reflektuar si kostot e ndërtimit ashtu dhe kërkesën relativisht të lartë të nxitur nga kredia, por edhe burimet informale.

Në vitin 2022, çmimet e pronave brenda vijës së verdhë të ndërtimit u shitën me çmim mbi 1,000 euro për metër katror. Ndërtuesit pohuan se niveli i lartë erdhi nga shtrenjtimi i materialeve të ndërtimit dhe kërkesës së lartë.

Por miratimi i mundshëm i ligjit të Amnistisë Fiskale pritet të nxisë edhe më tepër rritjen e kërkesës për pronat e shtrenjta. Ekspertët e tregut thonë se në këtë situatë, ndërtuesit nuk do të hezitojnë të rrisin çmimet./Monitor

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas