Erdogan ankohet për ngjyrat e Asamblesë në OKB! Presidenti turk: LGBT ka të drejta, por edhe ne që jemi kundër tyre

Kreu i shtetit turk Erdogan ka deklaruar në median “Haberturk” se ngjyra në Asamblenë e Përgjithshme të OKB se ngjyra e vendosura atje ngjajnë me ato të LGBT-së. Ai tha se nuk ndjehej aspak rehat, por sipas Kombeve të Bashkuara ngjyrat simbolizojnë Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm.

Presidenti i Turqisë, Tajip Erdogan tha të enjten se nuk ndjehej rehat me ato që ai i përshkroi si "ngjyra LGBT" në Kombet e Bashkuara, që është zbukuruar këtë javë me ngjyra të ndezura që promovojnë Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm.

"Një nga çështjet që më shqetëson më shumë janë ngjyrat LGBT në ambientet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Sa LGBT ka në botë tani? Sado të drejtë të jenë në këto hapa, ata kundër LGBT-së kanë po aq të drejtë gjithashtu”, tha Erdogan.

Megjithatë, disa diplomatë të OKB-së sugjeruan se Erdogan mund të ketë ngatërruar 17 ngjyrat e ndryshme që lidhen me Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe dekorimin e pjesëve të selisë së OKB-së, me ngjyrat e krenarisë së ylberit të lidhura me të drejtat LGBTQ.

Ndërsa Guterres ka qenë një mbështetës i zëshëm i të drejtave LGBTQ dhe ka deklaruar nuk ka ngjyra të krenarisë së ylberit në selinë e OKB-së që promovojnë të drejtat LGBTQ.

17 Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm, të miratuara nga liderët botërorë në vitin 2015 me një afat kohor deri në vitin 2030, janë një listë globale që synon zhdukjen e urisë, të varfërisë ekstreme, luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe pabarazisë, dhe promovimin e barazisë gjinore.

Homoseksualiteti nuk është një krim në Turqi, por armiqësia ndaj tij është e përhapur dhe goditjet e policisë ndaj paradave të Krenarisë janë bërë më të ashpra gjatë viteve të fundit.

M.T/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Humbja në Conference League, Ilir Daja: Rrugëtim i lodhshëm nga dëmtimet

Humbja në Conference League, Ilir Daja: Rrugëtim i lodhshëm nga dëmtimet