Erdogan ashpërson tonet ndaj Biden: I ka 'duart të përgjakura' me mbështetjen që po i jep Izraelit

Erdogan ashpërson tonet ndaj Biden: I ka 'duart të përgjakura' me mbështetjen që po i jep Izraelit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi presidentin e SHBA Joe Biden se i ka "duar të përgjakura" për shkak të mbështetjes së Uashingtonit për fushatën e bombardimeve të Izraelit në Rripin e Gazës.

"Ju po shkruani historinë me duart tuaja të përgjakshme. Ju na detyruat ta themi këtë. Ne nuk mund të heshtim më", tha Erdogan në një fjalim të drejtpërdrejtë televiziv duke iu drejtuar Biden.

Turriqa po përpiqej prej disa muajsh të rregullonte marrëdhëniet me Uashingtonin, por deklartat ae Erdogan janë akuzat më të rënda që ai i ka drejtuar Biden që nga hyrja në Shtëpinë e Bardhë.

"Sot pamë nënshkrimin e Biden mbi shitjet e armëve në Izrael," tha Erdogan duke iu referuar raporteve të mediave amerikane për një dërgesë të re armësh të miratuar nga administrata e Biden.

"Territoret palestineze janë të mbytura nga persekutime, vuajtje dhe gjak, si shumë territore të tjera që humbën paqen me fundin e Otomanëve. Dhe ju po e mbështesni atë", tha Erdogan.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 19/05/2021 04:03

    Sulltan Erdogan,kemi ndonje lajm nga fronti kurd,po nga ai i brendshem ? Sa veta ke denuar deri tani me burg te gjate deri te perjetshem sepse nuk deshen qe Turqise t'i mbetej ne dere nje diktator teokrat si ju?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë