Erdogan së shpejti në Shqipëri për ‘frytet’ e Rindërtimit! Do të vijë personalisht të inaugurojë 524 apartamentet në Kurbin

Presidenti turk Recep Tayyip do të vijë së shpejti në Shqipëri për inaugurimin e 524 apartamenteve të banimit në Bashkinë e Kurbinit të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, që tashmë kanë përfunduar dhe janë gati të presin familjet në janar 2022.

Lajmi u bë publik gjatë pritjes që Erdogan i bëri kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla, në pallatin Presidencial. Sipas zyrës së shtypit të Kuventi, presidenti turk shprehu vendosmërinë për mbështetjen për Shqipërinë, zgjerimin e bashkëpunimit dypalësh dhe të Partneritetit Strategjik midis 2 vendeve.

Kryeparlamentarja Nikolla i shprehu Presidentit Erdogan mirënjohje për ndihmën që Qeveria turke i ka ofruar Shqipërisë për përballimin jo vetëm të tërmetit, por edhe të pandemisë.

“Ju falenderojmë për rolin e Turqisë si lobuese e fuqishme në njohjen e Kosovës në arenën ndërkombëtare, zërin e fuqishëm të Turqisë në NATO për  institucionalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, dhe do të dëshironim angazhimin e Turqisë edhe në ndalimin e fushatës së Serbisë për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga disa shtete”, citon zyra e shtypit fjalën e Lindita Nikollës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ymeri: 30/12/2021 07:52

  EJVALLAH ERDOGAN,,, QE NDIHMOVE POPULLIN SHQIPTAR,,,NE KETE SITUATE TE VESHTIRE, ,PA NDIHMEN E TURQISE KU I DIHEJ SA DO ZGJASTE NDERTIMI I PALLATEVE,,,me keta hajdute qe kemi ne ketu...

  Përgjigju
 • Iris: 29/12/2021 02:24

  Kurbini eshte pjese e enderrave te sulltan Erdoganit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

PD përballë vetes, një reflektim për të parë nga e ardhmja

PD përballë vetes, një reflektim për të parë nga e ardhmja