Erdogan vizitë në Bosnje e Mal të Zi, ‘sulmon’ Francën dhe Holandën për mos hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Recep Tayyip Erdogan

Presidenti Turk Recep Tayyip Erdogan ishte të premten në Bosnje Hercegovinë, ku mori pjesë në Samitin e Bashkëpunimit të Vendeve të Europës Juglindore (SEECP). Në këtë samit morën pjesë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe shtete si Sllovenia e Bullgaria. 

Gjatë fjalimit në samit Erdogan sulmoi Francën dhe Holandën që bllokuan hapjen e negociatave me Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai deklaroi që politikat populiste që mbizotërojnë në këto shtete do të jenë një kërcënim për qetësinë e brendshme të Europës dhe të ardhmes së Ballkanit. 

Presidenti turk gjatë takimit garantoi që investimet turke do vazhdojnë në Bosnje Hercegovinë dhe që do mbështesë procesin e integrimit të vendit në BE dhe NATO. Presidenti ishte edhe dëshmitar në dasmën e vajzës së Bakir Izetbegoviç, kreu i Partisë Myslimane Boshnjake dhe mori pjesë në përurimin e xhamisë ‘Baščaršija’  që u rikonstruktua me fonde turke. 

Erdogan vijoi ‘mini-turin’ ballkanik në Mal të Zi, ku u prit në aeroport e Podgoricës nga zëvëndëskryeministri Dritan Abazoviq dhe më pas takoi presidentin Gjukanoviq. Gjatë vizitës së tij theksoi Erdogan bashkëpunimi ekonomik midis vendeve do rritet dhe se ka rënë dakord me presidentin e Malit të Zi për një marrëveshje tregtare me vlerë prej 250 milion dollarësh.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mala: 30/08/2021 11:15

    Hollanda nuk eshte fajetore,po "hollandezi"kryetari i partise opozitare PD ne Shqiperi.Luli nenbishati i Salos"non grates" amerikane.PD veshtire te ecen perpara me kuadro te "reja" e mendesi te vjeter.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Nesër KPA shqyrton fatin e Luan Dacit, ONM kërkon shkarkimin pas dënimit deri në Gjykatë të Lartë