Moti i keq/ Pezullohet lundrimi i mjeteve të vogla dhe i atyre të peshkimit në Vlorë! Rënie gurësh në aksin Bajram Curri-Valbonë

Si pasojë e motit të keq, pezullohet lundrimi i mjeteve të vogla dhe anijeve të peshkimit, bazuar në parashikimin e kushteve meteorologjike për 48 orët e ardhshme.

Në 48 orët e ardhshme parashikohet erë e fortë. Anijet pasagjere të transportit ndërkombëtar detar nuk janë pezulluar. Në datën 24.01.2021 në orët e para të ditës do të ketë një përmisim të lehtë në drejtimin Veri-VeriPerëndim por do të përkeqësohet përsëri në drejtimin Jug-Jugperëndim me kushtet e mëparshme.

“Në bazë të parashikimit të kushteve hidrometeorologjike për 48 orët e ardhshme në Portin e Vlorës dhe jashtë saj do të jenë si më poshtë: Era dhe deti në drejtimin Jug-jugperëndim forca 5-6bft 10-15m/s brenda gjirit të Vlorës; Jashtë gjirit të Vlorës: Era dhe deti në drejtimin Jug-jugperëndim forca 6-7bft deri 8bft 15-25m/s jashtë. Janë pezulluar të gjitha mjetet e vogla lundruese dhe ato të peshkimit.

Anijet pasagjere të transportit ndërkombëtar detar nuk janë pezulluar! Në datën 24.01.2021 në orët e para të ditës do të ketë një përmisim të lehtë në drejtimin Veri-VeriPerëndim por do të përkeqësohet përsëri në drejtimin Jug-Jugperëndim me kushtet e mëparshme. Përmirësimi i kushteve hidrometeorologjike për mjetet e vogla lundruese dhe ato të peshkimit do të jetë në datën 26.01.2021 ora 06:00”, njofton kapiteneria.

Si pasojë e reshjeve të shiut ka pasur rënie gurësh në aksin Bajram Curri-Valbonë. Në qarkun Kukës situata e motit është e qetë, ndërsa në Tropojë vazhdojnë reshje shiu me intensitet të ulët. Furnizimi me energji elektrike në përgjithësi është normal në të gjithë Qarkun Kukës përveç njësisë administrative Ujmisht, Bushtricë dhe Grykë-Çajë bashkia Kukës, dhe njësisë administrative Llugaj  bashkiaTropojë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:10
Vlorë/ Masivi shkëmbor shkëputet nga mali dhe bllokon rrugën, ndërhyn ushtria

Një masiv shkëmbor është shkëputur nga mali, duke bllokuar rrugën Bashaj-Vërmik.

Nga rënia e gurëve është dëmtuar edhe një stan në fashtin Bashaj, ku shkëmbinjtë e rënë kanë zënë poshtë rreth 50 bagëti të imëta.

Mësohet se pas punës së koordinuar nga Prefekti Mamaj me ndërhyrjen e ushtrisë u punua për hapjen e rrugës.

Ora 11:31
Reshjet e shiut, rënie gurësh në aksin Bajram Curri-Valbonë! Disa zona pa drita

 

Si pasojë e reshjeve të shiut ka pasur rënie gurësh në aksin Bajram Curri-Valbonë.

Kontraktori po punon për ta kthyer në normalitet rrugën dhe për ta bërë atë të kalueshme.

Në qarkun Kukës situata e motit është e qetë, ndërsa në Tropoja  vazhdojnë reshje shiu me intensitet të ulët.

Rrugët nacionale janë të kalueshme normalisht. Si rezultat i reshjeve në disa segmente rruge ka patur rënie inertesh, ndërsa gjendja e rezervuareve është nën monitorim në të gjithë Qarkun.

Furnizimi me energji elektrike në përgjithësi është normal në të gjithë Qarkun Kukës përveç njësisë administrative Ujmisht, Bushtricë dhe Grykë-Çajë bashkia Kukës, dhe njësisë administrative Llugaj  bashkiaTropojë.

Ora 10:52
Situata e motit/ Deti me forcë 6 ballë në Durrës, tragetet kanë mbërritur në Bari sipas grafikut

Situata e prej motit Durrës nuk paraqitet problematike.

Edhe ditën e sotme tragetet kanë mbërritur sipas grafikut. Ata u nisën mbrëmë në mesnatë normalisht nga Porti i Durrësit dhe sot janë ankoruar në Bari.

Anijet e tonazhit të vogël dhe peshkarexhat janë në spirancë, ndërsa deti është me forcë 6 ballë. Era fryn nga jugu.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 24/01/2021 00:08

    Me qe po fisni per anijet,si vajti puna e atyre marinareve shqiptare qe u rrembyen nga piratet afrikane para disa kohesh,u liruan apo jo ?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Prokuroria urdhër ndalimi, pas hekurave presidenti i Federatës së Futbollit në Kosovë

Prokuroria urdhër ndalimi, pas hekurave presidenti i Federatës së Futbollit në Kosovë