Festivali më i madh muzikor në Itali, Ermal Meta ‘rrëmben’ vendin e tretë në Sanremo!

Gjithmonë festivalet muzikore janë emocionuese, por gjithçka bëhet edhe më drithëruese kur aty është një prej nesh, një shqiptar.

Në edicionin e 71 të festivalit të Sanremos në Itali, këngëtari me origjinë shqiptare Ermal Meta “rrëmbeu” vendin e tretë, me këngën ‘Një milion gjëra për të të thënë’, duke përcjellë një milion emocione për të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen.

Kjo nuk është hera e parë që Meta zë një vend të mirë në ketë festival, pasi ai në vitin 2018 ishte fituesi i Sanremos dhe i zemrave tona.

Vendin e parë në edicionin e 71-të festivalit fitues është grupi Maneskin i përbërë Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi dhe Ethan Torchio me këngën “Zitti e buona”, të cilët do të përfaqësojnë edhe Italinë, në festivalin evropian muzikor, “Eurovision”. Fitorja e Maneskin tërhoqi vëmendjen e publikut, pasi një grup rroku nuk ka qenë shumë i shpeshtë në këtë festival.

Ndërsa vëndin e dyte fituan këngëtari Fedez dhe Francesca Michielin me " 'Chiamami per nome"

Pavarësisht se këtë vit për shkak të pandemisë së COVID-19 festivali u zhvillua pa praninë e publikut, emocionet muzikore nuk munguan.

VIDEO/ Ermal Meta canta 'Un milione di cose da dirti'

Ermal Meta interpretoi me Orkestrën Mandolin të Napolit kryeveprën e  Lucio Dalla-s, “Caruso” dhe fitoi edhe mbrëmjen e dueteve të Festivalit Sanremo 2021. Këngëtari, tashmë fitues i festivalit në 2018 i shoqëruar me Fabrizio Moro, i cili u rendit i pesti dhe në Eurovizion, u votua si më i miri nga orkestra.

VIDEO/ Kënga që fitoi Sanremon - Måneskin - ZITTI E BUONI

M.Q./J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Karlo Violino: 07/03/2021 22:58

  San Remo,ora mai sembra in Show banale mediocre e comico Alla Portokalli ,tutto comerciale...!Ç'era Una Volta,IL Vero San Remo!

  Përgjigju
 • Beni: 07/03/2021 19:13

  Moj Anila po pordh kane ca qe i kane bere leket me prostitucion e droge dhe kane vjedhur shtetin me Shqiperi dhe jo me Ermali qe eshte njeri I famshem I nderuar dhe i respektuar ne Itali

  Përgjigju
 • meta: 07/03/2021 16:28

  nje kenge as mish as peshk , nga ato qe nuk te lene shije nga mbrapa. Maneskin eshte gje tjeter. Tekst shume me apelues, bashkekohor, i ndjeshem ndaj gjenerates aktuale ... plus qe maneskin ka nje track-record qe eshte ku e ku me me kete fierakun ...

  Përgjigju
 • Tirona: 07/03/2021 13:50

  Nje kenge sikur e kisha degjuar disa here, nuk e degjon te plote se nuk te jep ndjesi ta degjosh deri ne fund. Jo te parin dhe te dytin po edhe te tretin nuk e meriton.

  Përgjigju
 • Anila: 07/03/2021 09:35

  mire ja bene atj pordhacit qe i dhane vendin e trete .Ben sikur ka zbritur nga hena . nga fshatrat e fierit ka ardhur ca bene sikur po i jep mend italise.i mire eshte por jo kushedi cfare.eshte mendjemadh dhe flet me superlativa per shqiperine tip mendjemadhi fudull i thone nga fieri

  Përgjigju
  • Mirela: 07/03/2021 18:07

   Uu shyqyr moj Anila qe tu be qejfi ty se si do benim? Yyytt ziliqare

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!